Namai

Kuo naudingos morkos?

Naudojant daug vaisių ir daržovių, tokių kaip morkos, gali sumažėti vėžio ir širdies bei kraujagyslių ligų rizika. Morkose taip pat gausu vitaminų, mineralų ir ląstelienos. Įrodyta, kad morkose esantys karotenoidai efektyviai mažina laisvųjų radikalų kiekį, todėl yra priskiriami vežio riziką mažinančioms medžiagoms. Morkose esantis beta karotenas, kaip rodo ne vienas atliktas tyrimas, gali sumažinti plaučių vėžio riziką. Morkose yra vitamino A, kurio stygius gali sukelti kseroftalmiją. Tai progresuojanti akių liga, dėl kurios gali sutrikti regėjimas. Morkose esantys antioksidantai ir fitochemikalai gali padėti sureguliuti cukrinio diabeto laipsnį. Nors maždaug ketvirtadalis morkose esančių angliavandenių yra cukrus, tačiau apskritai angliavandenių yra morkose nėra daug. Morkose yra antioksidantams priskiriamo vitamino C. Jis ypač pagerina imuninės sistemos funkcijas, taigi padeda užkirsti kelią ligoms.

Morkų veislės ir hibridai

Morkų  veislės, pagal šakniavaisių formą, grupuojamos į tipus. Lietuvoje labiausiai paplitę šie: Amsterdam, Nantes, Nantes- Berlikum, Berlikum, Flaklee, Imperator, Chanteny. Ypač  Lietuvoje paplitusios morkos su Nantes tipo šakniavaisiais.

Sėklos ant juostų

Sėklų pardavėjai daržininkams mėgėjams parduoda  specialiai sėjai paruoštas sėklas juostose. Hibridinių veislių sėklų juostos 4-7 m. ilgio. Šis sėjos būdas turi nemažai privalumų: patogu sėti, juostos sugeria dirvos drėgmę, sėklos pasėjamos tolygiai, daigų nereikia retinti.

Morkų sėja

Ankstyvąjai morkų sėjai parenkamos lengvesnės, pavasarį greičiau džiūstančios dirvos: geros  struktūros priesmėliai ar lengvi priemoliai su laidžiu podirviu ir neaukštai esančiu gruntiniu vandeniu. Morkų sėklos smulkios ir  negreitai dygsta. Paprastai sėjama tiesiai į dirvą. Morkos sėjamos anksti pavasarį, pradžiūvus dirvai ir sužydėjus šalpusniams. Žiemai laikomas morkas geriausia sėti gegužės mėnesį. Morkų sėklas reikia sėti į šviežiai paruoštas vagas ir į šiek tiek drėgną dirvą, geriausia apniukusią dieną. Planuojant auginti morkas, visuomet reikia atsiminti, kad šakniavaisių ilgis ir lygumas pirmiausia priklauso nuo dirvos sluoksnio supurenimo gylio, o labai geri derliai išauginami  tik tuomet, kai šakniavaisiai būna ilgi.

Verslas

Paskolos ūkininkams – ir plėtrai ir nuostoliams nuo sausros padengti

paskolos ukininkams

Jau nuo pačių seniausių laikų žemdirbystė ir ūkininkavimas buvo pagrindiniai pragyvenimo šaltiniai. Žemės ūkyje dirbo ir vis dar tebedirba daugybė žmonių, o dauguma ūkių yra perduodama iš kartos į kartą.

Šiandien, pasauliui taip greitai žengiant į priekį, naujausių technologijų pagalba galėjome modernizuoti ūkius bei optimizuoti ūkio procesus. Visa tai gerokai palengvino ir paspartino ūkininkavimo procesą ir pritraukė dar daugiau norinčių užsiimti ūkininkavimu, bei tapti ūkininkais žmonių.

Ūkio šakų yra daugybė: žemės ūkis, miškininkystė, žemdirbystė, gyvulininkystė, pramonės ir paslaugų sritis. Daugybė kasdieniame gyvenime vartojamų ir būtinų produktų yra išgaunami būtent žemės ūkio pagalba. Degalai, žaliavos, pluoštai, maistas ir tai yra tik keletas iš svarbiausių išgaunamų produktų. Mes esame įsitikinę, kad žemdirbystė kartu su žemės ūkiu atneša didžiulę naudą bei stipriai įtakoja mūsų visų gyvenimo kokybę.

Norint išlikti konkurencingiems tiek Lietuvoje, tiek pasauliniu mastu, ūkininkams būtina nuolat plėstis. Pastatų renovacija ir statybos, ūkio technikos atnaujinimas, ūkio plėtros bei modernizavimo darbai. Galima teigti, kad pajamos, kurios gaunamos yra būtent iš žemės ūkio yra priklausomos nuo sezono. Jeigu sezonas buvo prastas, pelnas taip pat nebus didelis. O norint konkuruoti, investicijos tampa pačiu svarbiausiu veiksniu. Ir visgi, jeigu norite judėti į priekį, tačiau neturite tam galimybių iš savo sukaupto kapitalo, saugiausias sprendimas yra pasinaudoti kredito unijos teikiama galimybe, tokai kaip paskolos ūkininkams.

Išdrįskite įgyventi savo svajonę, jeigu Lietuvos žemės klodai jus traukia ir nusprendėte tapti ūkininku. Arba jeigu jau esate ūkininkas ir norite plėstis bei modernizuoti savo ūkį, mes galime jums padėti įgyvendinti savo tikslus!

Paskolos ūkininkams tapo įprastu ir šiandieninėje ūkininkų bendruomenėje plačiai naudojamu pagalbiniu įrankiu siekiant įsigyti reikiamą, modernią įrangą, atnaujinti ir apšiltinti pastatus, įsigyti naujausių veislių gyvulių (pvz. lamų, mėsinių merinosų, buivolų ir kitų) ir sutvarkyti aplinką jų gyvenimui. Mes suprantame, kaip svarbu yra pasitikėti savo finansiniu partneriu, todėl galime užtikrinti ir garantuoti, kad esame patikimiausi partneriai šioje srityje. Kredito unijos teikiamos paskolos ūkininkams sąlygos yra individualiai pritaikytos pagal kiekvieno kliento asmeninius poreikius. Siūlome jums konkurencingas palūkanų normas, mažus paslaugų įkainius, lanksčias sąlygas ir itin greitai priimamus sprendimus paskolos ūkininkams klausimais. Mūsų profesionalų komanda yra pasiruošusi atsakyti į visus jums iškilusius klausimus, bei parinkti jums optimaliausiai tinkantį sprendimą bei nuolatines konsultacijas.

Verslas

Padangos žemės ūkio technikai – kur dydis susitinka ištvermę

Susipažinkite, čia Big Bud 747 – didžiausias pasaulyje traktorius. Šiame video klipe jis aria 21 plūgu iš karto. Keista, kad žiūrovų irgi nemažai, tačiau tenka pripažinti kad šis traktorius – tikrai įspūdingas. Vėliau paaiškės, kodėl žiūrovų daug ir kodėl šis traktorius aria tiek nedaug…

Dar įspūdingesnės yra šio traktoriaus padangos. Big Bud traktorius pirmą kartą buvo pagamintas dar 1977 metais Havre mieste Montanos valstijoje, JAV. Tai 760 AG traktorius, kurį užsakė Rossi šeima, užsiimanti medvilnės auginimu. Vėliau šis traktorius pakeitė dar pora šeimininkų, dabar jo savininkai Williamsų šeima, kuri traktorių atnaujino. Dabar jo galia – 900 AG. Į baką telpa net 3800 litrų kuro.

Bet grįžkime prie padangų. Jos buvo sukurtos pagal užsakymą vienos Kanados padangų gamintojos, nes tuo metu tokio dydžio padangų niekas negamino serijiniu būdu. Jos yra net 2,4 metrų aukščio. Deja, 2000 metais ši padangų gamybos įmonė bankrutavo ir „Didysis draugas“ liko su paskutinėmis padangomis. Dėl to jis nebebuvo naudojamas realiems ūkio darbams, tik kartais išvažiuodavo į įvairias parodas pasirodyti ir sudalyvauti „šou“.

padangos žemės ūkio technikaiBig Bud traktorius gali ir vėl atgimti, nes Michelin pernai pristatė kol kas didžiausias serijiniu būdu gaminamas padangas AxioBib IF900/65R46, kurios yra beveik 2,4 metrų aukščio. Tokios padangos gali būti montuojamos ant Claas, New Holland, Deutz-Fahr ir kitų traktorių bei žemės ūkio technikos.




Natūraliai kyla klausimas – kam reikalingos tokios didelės padangos žemės ūkio technikai? Ar tikrai reikia gaminti traktorius milžinus?

Į šį klausimą nesunkiai gali atsakyti bet kuris stambesnis ūkininkas, kuriam reikia vienu metu apdirbti kelis šimtus hektarų žemės. Tai galima padaryti per pora dienų su dideliu traktoriumi, arba per pora savaičių su nedideliu, vidutinio galingumo traktoriumi. Kuriuo atveju bus išdeginama daugiau kuro, apgadinama daugiau technikos, reikalinga traktorininkų komanda ir t.t.? Akivaizdu, kad didelė mašina veikia kur kas efektyviau dirbant su dideliais plotais.

Kita priežastis – darbas šlapesnėse žemėse. Kuo didesnė padanga, tuo geresnis sukibimas su žeme, tuo paprasčiau jai traukti tuos 20 plūgų agregatus. Šiuolaikinės padangos žemės ūkio technikai eina kartu su technologijomis. Ratuose gali būti specialūs mechanizmai, pripučiantys padangas arba išleidžiantys iš jų orą tiek, kiek reikia dirbant drėgnesnę arba sausesnę žemę. Niekam ne paslaptis, kad plokščia padanga yra skirta efektyvesniam darbui ariant.

Kodėl priekinės padangos dažnai būna mažesnės, nei galinės? Atsakymas šia irgi gana nesudėtingas. Priekinės padangos yra skirtos vairavimui, o galinės – juodam darbui. Skiriasi jų apsisukimo momentai, todėl ir galia būna skirtinga. Kai norima išcentruoti traktoriaus svorio centrą, tada padangos tiek priekyje, tiek gale dedamos vienodos, bet tai jau priklauso nuo technikos paskirties ir modelių.

Tai ištvermingi aparatai, tarnaujantys ne vieną dešimtį metų, todėl padangos žemės ūkio technikai reikalauja išskirtinių savybių. Padangos dar turi kur tobulėti, nes efektyvumas ir ištvermė – svarbiausios savybės žemės ūkyje.