Verslas

Pagal ką pasirenkami šiltnamiai?

Rudenį visi tik ir laukiame, kada gi ateis tos gražiausios metų šventės. Laukiame, laukiame, ir, žinoma, jos ateina. Ir tuomet, kai tik šventės pasibaigia, norime ir trokštame sulaukti vis šiltėjančių orų bei pavasario. Be abejo, šis metų laikas taip pat ateina. O kartu su juo dažniausiai mūsų laukia ir visi sėjos bei žemės darbai. Tad kol dar už lango žiema, tikrai galime pradėti planuoti ir dairytis, kokie yra rinkoje šiltnamiai ir koks konkrečiai tiktų Jūsų sklypui bei atitiktų visus esamus poreikius.

Kokie būna šiltnamiai? Dažniausiai esame įpratę, kad jų karkasas yra metalinis (retesniais atvejais – medinis), o tada dengtas plastiko plėvele, lakštais arba stiklu. Taigi vizualiai ir patys galime matyti bei nuspręsti, kuris šiltnamis bus patikimesnis, o kuris estetiškiau atrodys Jūsų namų ar sodo kieme.

Gaminio medžiagiškumą puikiai suprantame, bet dar svarbu atkreipti dėmesį ir į jo konstrukcijas. Šiltnamiai yra gaminami dviejų tipų: šlaitiniai ir arkiniai. Sakoma, kad variacijos pasirinkimas priklauso nuo užsakovo turimų finansų bei tiesiog individualaus skonio. Juk tikrai svarbu ir statinio estetika. Jeigu Jūsų kieme vyrauja griežtos formos, kampai ir pan., tai žymiai geriau derės šlaitinis šiltnamis, bet jei viskas projektuota apvaliais kampais bei švelniomis formomis, tai tegul Jūsų pasirinkimas būna arkiniai šiltnamiai.

Arkinio tipo šiltnamis visada turės labai nesudėtingą konstrukciją. Šį privalumą vertina klientai, nes tokį gaminį nebus sudėtinga susimontuoti patiems. Tuo tarpu šlaitiniai šiltnamiai yra daug sudėtingesnis ir jų statymas užims daugiau laiko, dėl to ir tokių šiltnamių kaina yra didesnė.

Aišku, kad šiltnamio tipo pasirinkimui turės didelės įtakos ir faktas, ką jame norėsite auginti. Jeigu Jums yra priimtinesni žemaūgių augalų auginimo metodai, tai Jums užteks neaukšto arkinio šiltnamio. Bet jeigu Jūsų siekiamybė yra aukštesnių veislių pomidorų bei agurkų auginimas, tai rinkitės tokį šiltnamį, kurio aukštis būtų nemažesnis nei pusantro metro.

Svarbu dar pagalvoti ne tik apie daržovių auginimą, bet ir tai, kaip šiltnamį paliksite žiemoti. Atminkite, jog sniegą nuo šlaitinių šiltnamių gali tekti Jums nuvalyti, o nuo arkinių šiltnamių sniegas nukrenta daug lengviau.

Namai

Kuo naudingos morkos?

Naudojant daug vaisių ir daržovių, tokių kaip morkos, gali sumažėti vėžio ir širdies bei kraujagyslių ligų rizika. Morkose taip pat gausu vitaminų, mineralų ir ląstelienos. Įrodyta, kad morkose esantys karotenoidai efektyviai mažina laisvųjų radikalų kiekį, todėl yra priskiriami vežio riziką mažinančioms medžiagoms. Morkose esantis beta karotenas, kaip rodo ne vienas atliktas tyrimas, gali sumažinti plaučių vėžio riziką. Morkose yra vitamino A, kurio stygius gali sukelti kseroftalmiją. Tai progresuojanti akių liga, dėl kurios gali sutrikti regėjimas. Morkose esantys antioksidantai ir fitochemikalai gali padėti sureguliuti cukrinio diabeto laipsnį. Nors maždaug ketvirtadalis morkose esančių angliavandenių yra cukrus, tačiau apskritai angliavandenių yra morkose nėra daug. Morkose yra antioksidantams priskiriamo vitamino C. Jis ypač pagerina imuninės sistemos funkcijas, taigi padeda užkirsti kelią ligoms.

Morkų veislės ir hibridai

Morkų  veislės, pagal šakniavaisių formą, grupuojamos į tipus. Lietuvoje labiausiai paplitę šie: Amsterdam, Nantes, Nantes- Berlikum, Berlikum, Flaklee, Imperator, Chanteny. Ypač  Lietuvoje paplitusios morkos su Nantes tipo šakniavaisiais.

Sėklos ant juostų

Sėklų pardavėjai daržininkams mėgėjams parduoda  specialiai sėjai paruoštas sėklas juostose. Hibridinių veislių sėklų juostos 4-7 m. ilgio. Šis sėjos būdas turi nemažai privalumų: patogu sėti, juostos sugeria dirvos drėgmę, sėklos pasėjamos tolygiai, daigų nereikia retinti.

Morkų sėja

Ankstyvąjai morkų sėjai parenkamos lengvesnės, pavasarį greičiau džiūstančios dirvos: geros  struktūros priesmėliai ar lengvi priemoliai su laidžiu podirviu ir neaukštai esančiu gruntiniu vandeniu. Morkų sėklos smulkios ir  negreitai dygsta. Paprastai sėjama tiesiai į dirvą. Morkos sėjamos anksti pavasarį, pradžiūvus dirvai ir sužydėjus šalpusniams. Žiemai laikomas morkas geriausia sėti gegužės mėnesį. Morkų sėklas reikia sėti į šviežiai paruoštas vagas ir į šiek tiek drėgną dirvą, geriausia apniukusią dieną. Planuojant auginti morkas, visuomet reikia atsiminti, kad šakniavaisių ilgis ir lygumas pirmiausia priklauso nuo dirvos sluoksnio supurenimo gylio, o labai geri derliai išauginami  tik tuomet, kai šakniavaisiai būna ilgi.

Namai

Kokios vejapjovės tinkamiausios jūsų sodui

vejapjovėsDažnai žmonės painioja vejapjoves ir žoliapjoves. Tarp jų yra esminis skirtumas, nors tikslas ir toks pats – nupjauti žolę. Vejapjovė yra keturiais ratais varomas prietaisas, o žoliapjovė – žmogaus rankose nešamas įrankis – elektrinis arba benzininis „dalgis“. Žoliapjovė gali pjauti sunkiai prieinamose vietose, o vejapjovė – tik lygiose teritorijose, kur žolė nėra labai aukšta. Dažnai abu šie įrankiai randa vietą sodininko namuose, nes viena skirta pjauti kiemui, o kita – patvoriams, aplink medžius, pievose ir t.t.

Kokia vejapjovė reikalinga būtent jums?

Į šį klausimą galima atsakyti tik žinant, kokio ploto šienavimu užsiimsite. Jei iki 15 arų, tiks paprastos, vidutinio galingumo vejapjovės. Didesniems plotams rekomenduojamas jau vejos traktorius, nes didelių plotų pjovimas su stumdoma vejapjove darosi nebeefektyvus.

Elektrinės vejapjovės, ar benzininės? Vėl viskas priklauso nuo ploto. Elektrinės vejapjovės rekomenduojamos iki 8 arų ploto vejoms. Didesnėms paprasčiausiai prireiks labai ilgų laidų, tad patogiau su benzininėmis, arba akumuliatorinėmis (tik reiktų pasirūpinti papildomu akumuliatoriumi).




Pigiau ir efektyviau dirba elektrinės, nes elektra kainuoja kur kas mažiau, nei benzinas. Be to jos dirba tyliau ir neteršia gamtos taip, kaip benzininės.

Jei šienaujamo ploto turite daug, vertėtų atkreipti dėmesį į savaeigių vejapjovių plotį. Kuo jis didesnis, tuo daugiau žolės nupjausite vienu nuvažiavimu.

Kitas svarbus momentas – žolės surinkimas. Ne visos vejapjovės turi žolės surinkimo talpas. Jos jums padės efektyviai šienauti – paskui nereiks grėbti ir tvarkyti nupjautą žolę. Su specialia talpa galite tiesiai privažiuoti prie komposto dėžės ir ją ten iškratyti. Dar viena naujovė – specialus mulčiavimo peilis. Jis dar labiau susmulkina žolę, kurios surinkinėti nereikia – sutrinta žolė yra puiki trąša, be to į žemę grįžta dalis drėgmės. Toks prietaisas labai naudingas ten, kur žolės nereikia rinkti.

Kaip minėjome, vejapjovės yra reikalingos žemai žolei pjauti. Yra vienas Viking modelis, pritaikytas aukštai žolei pjauti. Aišku, aukštą žolę galima nupjauti žoliapjove, o tada dar kartą pereiti su vejapjove, tačiau tai dvigubas darbas – neefektyvu.

Vejapjovės gali būti ir be variklio, stumdomos, tačiau tokios pamažu tampa atgyvena. Jau geriau įsigyti akumuliatorinę vejapjovę, negu vargti stumdant… Visiška rinkos naujovė – vejapjovės robotas. Jis veikia panašiai, kaip robotas-dulkių siurblys – važinėja po veją, ją šienauja ir keičia kryptį pajautęs kliūtį.