Sveikata

Dantų šepetėliai – ne vonios interjero detalė, o sveikatos garantas

stomotologijos klinikaŽmonėms labiau įsimena odontologo priminimas kada ir kiek kartų valytis dantis, jei tai kokiu dantų šepetėliu tai daryti. Specialistai teigia, jog daugelis lietuvių vis dar perka dantų šepetėlius rinkdamiesi pagal kainą ir spalvą (jog derėtų prie kruopščiai suplanuoto vonios interjero), o ne pagal gydytojų rekomendacijas. Dantų šepetėliai yra itin skirtingi, todėl svarbu žinoti kaip pasirinkti ir kokie jums tinka.

Šepetėliai pagal kietumą

Rinkoje yra keturių kietumo lygių šepetėliai. Nėra taip, jog vieni geresni už kitus, skirtingi šepetėliai tinka skirtingiems žmonėms, priklausomai nuo jų dantų būklės.

  • Labai minkšti dantų šepetėliai. Tokie šepetėliai yra skirti vaikams, dažniausiai nuo pirmo dantuko iki mokyklinio amžiaus. Itin minkšti šereliai apsaugo jautrią burnos gleivinę nuo sužeidimų. Itin minkšti šepetėliai tinka ir suaugusiems, esant dantenų uždegimui ar kitam burnos ertmės susirgimui. Pasirinkti labai minkštą šepetėlį patiems nerekomenduojama, apie tai turi informuoti odontologas.
  • Minkšti dantų šepetėliai. Jei vargina kraujuojančios dantenos, sergama cukriniu debetu, nėštumo metu, tuomet odontologai rekomenduoja rinktis minkštą dantų šepetėlį. Tokiu šepetėlius laikinai naudoti rekomenduojama po įvairių burnos ertmės operacijų ar susirgimų. Minkšti šereliai nedirgina gleivinės, dantenų, todėl yra itin mėgstami.
  • Vidutinio kietumo dantų šepetėliai. Tai dažniausiai rekomenduojami šepetėliai, nes iš teoriškai tinka daugumai žmonių. Taisyklingai valantis dantis, šie šepetėliai netraumuoja dantenų ir efektyviai nuvalo apnašas.
  • Labai kieti dantų šepetėliai. Norint naudoti labai kietus dantų šepetėlius, reikia būti tikriems, jog dantenos nėra jautrios ir nekraujuoja bei patys dantys yra sveiki. Labai kietus šepetėlius rekomenduojama naudoti tuomet, kai bent keli dantys yra protezuoti. Taip pat rekomenduojama rūkaliams, žinoma, su sąlyga, jog dantys ir dantenos yra sveikos.

 Šepetėliai pagal galvutės dydį

Ar kada susimąstėte, kad kiekvieno žmogaus dantys yra unikalūs ir skirtingų dydžių? Ne veltui kriminaliniuose trileriuose matome, kaip žmones atpažįsta būtent iš dantų. Todėl nenuostabu, jog skirtingiems žmonėms tinka skirtingų dydžių dantų šepetėliai. Paprastas būdas nustatyti, kokio dydžio šepetėlio jums reikia, yra palyginti su krūminiais dantimis. Dantų šepetėlio galvutė turi būti 2,5 krūminio danties dydžio.

Šepetėliai pagal šerelius

Šereliai būna dviejų tipų, dirbtinio pluošto ir natūralaus. Paskutiniu metu yra populiaru rinktis natūralius, iš gyvūnų šerių gaminamus dantų šepetėlius. Tačiau reta stomatologijos klinika
juos rekomenduoja. Turint omeny kitą lietuvių bėdą – užmiršimą laiku keisti dantų šepetėlį – natūralūs šereliai tampa puikia mikrobų ir bakterijų veisykla. Žinoma, reguliariai keičiant dantų šepetėlį, tokių problemų nekiltų. Optimalu dantų šepetėlį keisti kas 3 mėnesius. Jei dantų šepetėlio šereliai išsiklaipo, išsipešioja – taip pat požymis, jog laikas jį keisti. Daugelis specialistų rekomenduoja jį keisti ir po ligų, pavyzdžiui, anginos, gerklų uždegimo, gripo, herpeso ar bronchito.

 

Sveikata

Įdomybės: moderni odontologinė įranga gali padėti atsikratyti dantų grąžto baimės

odontologinė įrangaTurbūt nerastumėm žmogaus, kuris džiaugsmingai žingsniuotų į odontologijos kabinetą. Priešingai – dažnai vizitą pas odontologą lydi neigiamos emocijos ir išgąstis, o baimių būna pačių įvairiausių. Viena iš jų – odontologo grąžtas. Nepaisant to, kad šiuolaikinė odontologinė įranga yra moderni ir pažangi, vien mintis apie gręžiamus dantis priverčia pašiurpti odą. Kita vertus, ar kada nors pagalvojote, kad sėdėjimas odontologo kėdėje gali būti malonus? Ne? Ir visai be reikalo.

Neseniai odontologams skirtame moksliniame žurnale „Stom info“ pasirodė pranešimas, kad netolimoje ateityje žmonės visas baimes galės pamiršti, nes yra sukurtas naujas ir pažangus įrenginys, kuris gali pašalinti odontologo besisukančio grąžto garsą.

Vienas pagrindinis šio įrenginio sumanytojas ir išradimo autorius – Brajanas Mileris iš Karališkojo Koliažo Londono odontologijos instituto. Pasak straipsnio, mokslininkas susižavėjo viena automobilius gaminančia įmone, kuri sukūrė specialią garso sistemą, gebančią pašalina nemalonius garsus, važiuojant automobiliu, tačiau netrukdo išgirsti skubiosios pagalbos sirenas. Būtent šios sistemos prototipas, pamažu ir buvo pritaikytas, kuriant naują, žmonių įtampą mažinantį odontologinį įrenginį.

Anot mokslininkų, naujasis įrenginys veikia panašiai, kaip ir garsą izoliuojančios ausinės: nuslopina aukšto dažnio garsą, kurį skleidžia odontologo antgalyje besisukantis grąžtas. Taigi, pacientui, kuris nenori girdėti odontologo grąžto skleidžiamo garso, reiktų įjungti įrenginį į savo mobilųjį telefoną ar MP3 grotuvą ir įjungti ausines, tada jis galės klausytis savo mėgstamos muzikos ir tuo pačiu girdėti, ką jam sako odontologas.

Teigiama, kad naujoji garsą slopinanti odontologinė įranga yra sudaryta iš mikrofono ir mikroschemos, kuri analizuoja aplinkos garso bangas ir jas modifikuoja. Tai reiškia, kad žmogus negirdi jokių nemalonių pašalinių garsų, kurie kelia baimę. Be to, paminėtina, kad šis įrenginys naudoja adaptacinę filtravimo technologiją, kurios specialūs elektroniniai filtrai atskiria nemalonias garsi bangas ir jas pašalina.

Tiesa, kol kas naujosios garsus, o tuo pačiu ir pacientų baimes, šalinančios įrangos odontologai negali įsigyti, nes šiuo metu yra ieškomas investuotojas, kuris padėtų įrenginiui patekti į rinką.