Sveikata

Burnos higiena – neskausminga, bet labai reikalinga

burnos higienaBurnos higiena svarbi kasdien. Nė nekyla klausimo – valytis šiandien dantis ar nesivalyti. Kasdienis ritualas leidžia turėti kuo sveikesnius ir gražesnius dantis. Visgi to nepakanka.

Kada buvo atlikta burnos higienos procedūra? Šį klausimą tikėtina išgirsti iš odontologo tiek apsilankius profilaktiniais tikslais, tiek atsiradus kokiai nors problemai.

Apnašos nėra tik estetinė problema

Žiniasklaidoje neretai sutinkamas posakis „investicija į sveikatą“. Burnos higienos procedūrai šis apibūdinimas ypač tinka. Jeigu paklaustumėte, kokie yra pirmieji žingsniai ilgalaikės dantų sveikatos link, atsakymas būtų toks: 1) kasdienė dantų higiena, 2) kasmetinė profilaktinė apžiūra ir 3) profesionali burnos higiena.

Ilgą laiką neatlikus profesionalios burnos higienos procedūros, dantys pasidengia apnašomis. Šios neatrodo gražiai, tačiau tai nėra vienintelė problema. Jeigu laiku nepasirūpinama apnašų pašalinimu, formuojasi akmenys. Prasideda dantų spalvos pokyčiai. Tikėtinas ir dantenų kraujavimas, danties maudimas, o tarp sunkesnių pasekmių – tirpstantis kaulas, periodontitas. Ir, deja, dantų praradimas…

Ignoruoti nereikėtų ir tokio (rodos, nesvarbaus) požymio kaip blogas kvapas. Tai irgi gali būti ženklas, kad jau reikia (reikėjo) apsilankyti pas odontologą.

Neskausminga, bet labai svarbu

Nuo apsilankymo odontologijos klinikoje kartais atbaido baimė. Netgi yra terminas, vartojamas šiai baimei nusakyti, – dentofobija. Tačiau higienos procedūra – anaiptol ne tai, ko turėtumėte bijoti. Ji nėra skausminga.

Vis dėlto gydytojai pabrėžia, kad nemalonių pojūčių gali būti, jei ant dantų itin daug akmenų. Tačiau pajutus ką nors nemalonaus reikia duoti ženklą ir odontologas to tikrai neignoruos.

Apskritai įprastas scenarijus: apsilankote odontologijos klinikoje, įsitaisote kėdėje, po visko gaunate stiklinę vandens burnai išsiskalauti ir… šypsena baltutėlė, apnašų nė su žiburiu nerasi. Ir tai ne vien estetinis klausimas – apsisaugoma nuo įvairiausių ligų, užkertamas ėduoniui palankus kelias. Kitaip tariant, gerokai sumažinama problemos, kamuojančios apie 90 procentų pasaulio gyventojų, tikimybė.

Kasdienis dantų valymas ir profesionali burnos higiena – skirtingi, bet to paties tikslo siejami dalykai. Abiem atvejais rūpi, kad dantys būtų ir sveiki, ir gražūs. Visgi vizitas pas odontologą kartais pernelyg uždelsiamas, tad ir problemos pastebimos jau įsisenėjusios. O štai užrašinėje pasižymėjus, kada vertėtų susitarti dėl vizito, žengiamas žingsnelis rūpestingo požiūrio į sveikatą link.

 

 

Sveikata

Kaip pasirūpinti profesionalia burnos higiena namuose?

oralgen nupearl dantų balinimo rinkinys klikshop.ltNorint, kad Jūsų dantys būtų sveiki ir gražūs, vien kasdien valyti juos su pasta nepakanka, labai svarbu, kad burnos higiena būtų neatsiejama Jūsų kasdienio gyvenimo dalis. Nors dažnam ši sąvoka asocijuojasi su vizitu pas odontologą, iš tiesų ir patys kiekvieną dieną galime pasistengti, kad dantys būtų prižiūrėti ir sveiki dar iki vizito pas odontologą.

Nuo ko prasideda burnos higiena?

Dantų priežiūra turi prasidėti dar vaikystėje. Visi odontologai sutaria, jog prižiūrėti dantis jau reikia tuojau pat, kai tik jie išdygsta. Kartais tėveliai mano, jog dantukus reikia pradėti valyti ir prižiūrėti tik tuomet, kai jau išdygsta nuolatiniai dantys. Tačiau iš tiesų tai ne tiesa. Vos pasirodžius pirmiesiems dantukams, vaiką reikia pradėti mokyti apie burnos higiena. Žinoma, jog pirmuoju laikotarpiu negalima palikti vaiko be priežiūros ir dantų valymu turi užsiimti patys tėvai, o jau šiek tiek vėliau vaikas gali būti ir pats atsakingas už savo burnos higieną. Labai svarbu, kad nuo mažumės jam būtų paaiškinti keli pagrindinius burnos priežiūros principai.

  • Dantų valymo dažnumas. Kartais manome, jog vieno dantų valymo per dieną pakanka. Tačiau tai netiesa, nes burnos higiena turėtų būti gerokai intensyvesnė. Vyraujanti taisyklė sako, jog kasdien dantis valyti reikėtų mažiausiai du kartus. Jei ryte po maisto ir vakare prieš miegą nepasivarginsite išsivalyti dantų, tai jau bus puikus žingsnis profesionalios kasdienės burnos higienos link.
  • Venkite klaidų. Labai dažnai odontologai pastebi, jog pacientai, atvykstantys su rimtais dantų susirgimais paprasčiausiai nesilaiko reikalingų burnos higienos taisyklių ir daro per daug klaidų. Pavyzdžiui, net ir per didelis dantų pastos kiekio naudojimas yra klaida. Kaip ir netinkamų priemonių pasirinkimas. Apie tai, kaip kasdien rūpintis dantimis, geriausiai pasikalbėti su savo odontologu.
  • Rinkitės teisingas priemones. Labai daug žmonių mano, jog tinkamos dantų balinimo ir kasdienės higienos ir dantų balinimo priemonės yra parduodamos tiesiog prekybos centruose. Tačiau tiesa yra tokia, jog kai kurios priemonės geros net ir iš prekybos centro, jeigu renkatės tinkamas Jūsų dantims. Jie Jums rūpi dantų higiena, prieš pirkdami pastą ar dantų šepetėlį, paskaitykite, ar jis tinka Jūsų dantenoms, ar jis pagamintas jautriems dantims. Galbūt dantų šepetėlis, kuris šiuo metu su akcija nėra pats geriausias pasirinkimas. Skirkite laiko, kad rezultatas nudžiugintų.
  • Naudokite pakankamai priemonių. Visuomenėje vis dar gajus mitas, jog tinkamai dantų priežiūrai užtenka šepetėlio ir pastos. Tačiau tai taip pat nėra tiesa. Iš tiesų reikėtų namuose turėti visą priemonių arsenalą. Tai yra ir dantų šepetėlis, ir skalavimo skystis, ir tinkama pasta, ir balinamoji pasta, ir dantų balinimo rinkinys.

Tai paprastos taisyklės, kurios užtikrins, jog burnos higiena yra tinkama. Jei paisysite šių taisyklių, reguliariai apsilankę pas odontologą profesionalios burnos higienos paslaugai, galėsite būti tikri, jog Jūsų dantys tikrai nėra labai apsinešę. Taip išvengsite nemalonių situacijų, kai apnašų susikaupę tiek, kad profesionalui net sunku jas nuvalyti. Kuo daugiau dantimis rūpinsitės kiekvieną dieną, tuo rečiau reikės keliauti pas odontologą ir tuo paprastesni ir malonesni vizitai bus odontologijos klinikoje.