Viešoji įstaiga – trečia pagal populiaruma juridinių asmenų forma Lietuvoje. Negalėtume sakyti, kad tai verslo forma, kaip UAB ar Mažoji bendrija, nes VšĮ nesiekia pelno. Bet apie viską iš pradžių.
VšĮ ypatumai
Pasiskaityti, kas yra VšĮ galima daugybėje informacinių šaltinių, tad čia apie tai neišsiplėsime. Pereisime iš karto prie ypatumų. VšĮ steigti gali neribotas skaičius žmonių ar organizacijų. Net ir vienas žmogus gali būti viešosios įstaigos steigėjas. VšĮ steigimas yra gana nesudėtingas, tačiau reikia atidžiai paruošti dokumentaciją.
VšĮ nesiekia pelno. Tai reiškia, kad visos gautos pajamos yra išleidžiamos įstaigos tikslams siekti, o ne išdalinamos dalininkams proporcingomis dalimis. Pelnas taip pat gali būti rezervuojamas ir laikomas atskiroje sąskaitoje. Jis gali būti naudojamas tik savo tikslams įgyvendinti. Tikslai numatomi VšĮ įstatuose. VšĮ yra ribotos atsakomybės forma, todėl dalininkų turtas yra neliečiamas bankroto atveju.
VšĮ samdo jai reikalingus darbuotojus. Tai daroma normalių darbo santykių pagrindu – mokami SODROS ir kiti mokesčiai.
VšĮ steigimas
VšĮ steigimas atliekamas internetu. Svarbu surinkti tinkamus dokumentus ir turėti el. parašą. Viską galima atlikti per keliolika minučių. Tai galima padaryti patiems arba samdyti finansų konsultantus, kurie padėtų paruošti reikalingą dokumentaciją. Taip pat VšĮ steigimas vykdomas ir pas notarą, tačiau tai užtrunka ilgiau ir kainuoja papildomai.
Kam reikalingas VšĮ?
Viešoji įstaiga yra reikalinga keliais atvejais. Dažniausias jų – šviečiamoji veikla. Tai įvairūs renginiai, kursai, seminarai, mokymai, projektai moksleiviams ir studentams, bendruomenėms. Kitas tikslas – bendruomenės reikalai ir atstovavimas. Gali būti sukurta vieno daugiabučio namo viešoji įstaiga, ginanti to namo gyventojų interesus. Taip pat steigiamos kitokios bendruomenes. Paprastai tokių VšĮ steigimą lydi ir prašymai suteikti paramos gavėjo statusą, kad būtų galima surinkti 2% nuo gyventojų pajamų mokesčio.
VšĮ yra Lietuvos gydymo įstaigos. Tai reiškia, kad ligoninės, poliklinikos ir kitos gydymo įstaigos teikia paslaugas, tačiau nesiekia pelno.
Viešosios įstaigos yra įvairios paramos ir labdaros organizacijos, kurių tikslas – visą savo pelną ir pajamas perduoti remtiniems asmenims ir juridiniams asmenims – kitoms organizacijoms.
VšĮ steigimas turėtų būti patikimas profesionalams, kurie paaiškins ir jos valdymo ypatumus – viešosios įstaigos savininko ir vadovo pareigas ir prievoles, dalininkų veiklą ir atsakomybę.