Namai, Verslas

Įsigijote nutolusią saulės elektrinę. Kas toliau?

Šiandien įsigyti nutolusią saulės elektrinę galima net neišeinant iš namų. Saulės parkų vystytojai kviečia įsigyti saulės elektrinę internetu, o kai kurios platformos suteikia galimybę palyginti kuo skiriasi saulės parkai bei juose esančių saulės elektrinių pirkimo sąlygos. Tačiau dažnas lietuvis, pagalvoja, kokie veiksmai seka toliau, kad kitame Lietuvos kampelyje esančios elektrinės energija pasiektų jo namus? Atsakysime į šį ir keletą kitų aktualių klausimų.

Elektros skaitiklio keitimas

Įsigijus arba išsinuomavus saulės elektrinę turi būti pakeisti elektros skaitikliai, kad nutolusios elektros elektrinės generuojama elektros energija galėtų būti naudojama namuose. Dėl šių darbų į ESO kreipiasi saulės elektrinės savininkas arba saulės parko vystytojas. Elektros skaitiklio keitimas vartotojui nekainuoja, tačiau norint parduoti saulės elektrinę nepraėjus 1 metų laikotarpiui nuo įsigijimo, savininkas skaitiklio įrengimo išlaidas turi  grąžinti  ESO.

Paramos pateikimas APVA

Ne tik nuosavos elektrinės, bet ir saulės parkai bei jose įsigytos nutolusios saulės elektrinės yra įtrauktos į APVA paramos gavimo sąrašą. Kai atliktas pirkimas ir visi susiejimo su objektu darbai, saulės elektrinės savininkas gali pildyti paraišką dėl paramos gavimo. Visus su paraiškos teikimu susijusius dokumentus pirkėjui atsiunčia saulės parko vystytojas, o pirkėjui belieka užpildyti paraiškos formą internetu.

Duomenų stebėjimas

Paprastai vystytojai, kuriems priklauso saulės parkai saulės elektrinių savininkams suteikia prieigą prie asmeninės paskyros, kurioje jie mato saulės elektrinės pagamintos elektros energijos bei objekte suvartotos energijos duomenis. Suvartojus didesnį kiekį elektros energijos nei pagamina saulės elektrinė, mokestis už šį skirtumą skaičiuojamas pagal pasirinkto elektros energijos tiekėjo tarifus. Na, o vasaros metu susikaupęs nepanaudotos elektros energijos kiekis  išnaudojamas žiemos sezono metu.

Inovatyvūs saulės parkai įrengiami vadovaujantis klientų patogumo ir efektyvumo kriterijais. Vystytojai siekia, kad elektrinių įsigijimo, paraiškos gavimo, elektrinės prijungimo ir duomenų apskaitos procesai būtų aiškūs ir lengvai suprantami. Tad net ir neturintys pakankamai žinių apie saulės elektrinės veikimo principus vartotojai nesusiduria su sunkumais, o kilus klausimams visuomet sulaukia saulės parkų vystytojų pagalbos.

Namai

Ar kas nors gali būti prieš saulės jėgainės?

Nacionalinė atsinaujinančios energijos laboratorija nustatė, kad vien tik pietvakarių JAV žemėse esančiose žemėse galima pagaminti daugiau kaip 7 000 gigavatų (GW) koncentruotos saulės energijos – daugiau nei šešis kartus daugiau nei šiuo metu JAV suvartojama elektros energijos. Buvo paminėtos ir kitos Jungtinių Valstijų teritorijos, pavyzdžiui, Florida, vakarų kalnai ir Didžiosios lygumos, kuriose taip pat saulės jėgainės gali gaminti daug energijos.

Tai skamba kaip geras planas, ar ne? Pietvakariuose esančios dykumos paprastai yra didelės karštos, smėlėtos, plokščios žemės plotai, apaugę krūmokšniais ir kaktusais, kurie beveik niekam nenaudojami.  Tiesą sakant, tai atrodo puiki vieta dideliems saulės baterijų plotams ir atrodo galima statyti saulės jėgaines. Taigi, ar nebūtų gera idėja panaudoti šią žemę visų ir aplinkos labui, įrengiant joje saulės elektrines, gaminančias mums visiems reikalingą elektros energiją? Kam galėtumėte prieštarauti?

Kalifornijos senatorė Dianne Feinstein raštu kreipėsi į vidaus reikalų sekretorių Ken Salazar, prašydama atsisakyti 12 siūlomų saulės elektrinių planų dykumos žemėse, motyvuodama galimu plotų naikinimu. Skundas pateiktas dėl nedidelės dalies iš 165 svarstomų vėjo ir saulės energijos nuomos sutarčių 600 000 akrų buvusių geležinkelių žemių. Feinstein teigia, kad žemės plėtra prieštarauja žemės paskirčiai ir kelia pavojų laukinei gamtai.

„Deja, daugelis šiuo metu svarstomų vietų yra visiškai netinkamos ir dėl jų bus iš esmės sunaikintos kai kurios iš pačių nepaliestų dykumos teritorijų”, – laiške rašė Feinstein. Ji ypač susirūpinusi dėl dykumos tarp Joshua Tree nacionalinio parko ir Mojave nacionalinio rezervato. Saulės jegainė ir jos infrastruktūra potencialiai gali sugadinti  laukinės gamtos grožį.

Ar tai jums neprimena kai kurių argumentų, kuriuos girdite, kai žmonės nori statyti kalėjimus ar net oro uostus?  Niekas nenori jų turėti savo kieme. Pagalvokite apie visą naudą, kurią galima gauti panaudojus dykumų teritorijas daugiau nei 7 000 gigavatų (GW) saulės energijos gamybai. 

Saulės elektrinės savo kaina vis labiau konkuruoja su kitomis energijos gamybos technologijomis ir neišskiria anglies dioksido – pagrindinio visuotinio atšilimo teršalo. Apskaičiuota, kad saulės šiluminių elektrinių gaminamos energijos kaina bus konkurencinga anglimi kūrenamoms elektrinėms ir naujoms branduolinėms elektrinėms.