Sveikata

Po magnetinio rezonanso tyrimo nustebo, kiek neteisybės prieš tai girdėjo

magnetinio rezonanso tyrimasNeretai norėdami sužinoti, kas yra MRT, pacientai skaito, kaip MRT (magnetinio rezonanso tyrimas) aprašomas pačių klinikų interneto svetainėse. Tačiau detali medicininė informacija ne visada atspindi tas patirtis, kurias jaučia pacientai. Neseniai magnetinio rezonanso tyrime dalyvavęs Tomas nustebo, kad internete skaityti atsiliepimai apie tyrimą visai nesutapo su jo patirtimi. Tad, siekdamas padėti kitiems būsimiems pacientams, sutiko pasidalinti savo patirtimi.

Gąsdino, kad bus didelė eilė arba išvis neleis darytis MRT

Kaip pasakoja Tomas, jis net nespėjo susimąstyti, ar reikia pasiruošti MRT, nes prireikus šio tyrimo, jau kitą dieną keliavo jo atlikti. „Gal tai buvo susiję ir su tuo, kad buvo metų pradžia, tad turbūt nebuvo išnaudoti visi talonai. Tačiau darytis MRT tyrimą mane nusiuntė iškart, vos pasiskundžiau galvos skausmu ir svaigimu“, – sako Tomas. Ši patirtis jam sudaužė pirmąjį mitą, apie kurį buvo skaitęs. Esą, šį tyrimą gydytojai vengia skirti, o, kai skiria, tenka laukti kelis mėnesius eilėje. Tai pasirodė netiesa.

Baugino siaubingu triukšmu

Dar vienas mitas – esą, MRT (magnetinio rezonanso tyrimas) gąsdins savo šiurpiais garsais. „Tyrimo metu garsas tikrai sklinda. Tačiau jis nėra nežemiškas, neįprastas ar kuo nors baugus. Man skenavo galvą, taigi, būtent galva ir buvo toje kapsulėje, kurioje sklinda visi garsai. Viską puikiai girdėjau. Priminė daužymąsi įvairiais ritmais. Kai kurie jie sutapdavo, kiti nesilaikė to paties tempo. Man net pasirodė, kad tai savotiškas ritmą turintis kūrinys mušamaisiais. Tačiau garsas tikrai nebuvo toks didelis, kokį išgirstumėte koncertuose, ar tiesiog vaikščiodami judria gatve. Taigi, realybė ir vėl buvo kitokia nei pažadai“, – sako vyras.

Sakė, kad skaudės galvą ir pykins

Dar vienas nereikalingas gąsdinimas – esą, tyrimo metu kamuoja nemalonūs pojūčiai. Skausmai, pykinimai, galvos svaigimas. „Manau, tokie pojūčiai gali kamuoti tik tuomet, jeigu jūs jau atsinešate iš anksčiau. Man prieš tyrimą nieko neskaudėjo ir galva nesvaigo, taip pat nepykino. Tyrimo metu taip pat nieko panašaus nepatyriau. Galbūt itin sunkiems ligoniams būklė visuomet yra bloga, o menkiausias triukšmas ją pablogina. Tačiau iš esmės šio tyrimo metu leidžiamos tokios mikro bangos, kurių poveikio žmogus nejunta“, – sako vyras.

Kaip iš tiesų viskas vyksta

Iš interneto komentarų arba sausų medicininių aprašymų kartais sunku susigaudyti, kaip vyksta magnetinio rezonanso tyrimas. Tomas ragina nebijoti tyrimo ir nesitikėti nieko ypatingo. „Manau, kad kontekste daugybės tikrai nemalonių intervencinių tyrimų, MRT tyrimas yra tikras „perliukas“. Nėra jokių nemalonių pojūčių. Atsiguli, paguli, viskas pasibaigia, išeini. O atliktas tyrimas yra itin išsamus ir informatyvus. Tad raginu nebijoti ir neprisigalvoti nereikalingų baubų“, – sako vyras, kurio, beje, tyrimo rezultatai nenustatė jokių ligų ar pakitimų.

Išvada: jeigu reikės, tikrai darysis ir kitą kartą

Atsižvelgdamas į tai, kad MRT yra labai progresyvus metodas siekiant nustatyti organų pakitimus, o kartais ir vienintelis, leidžiantis pažvelgti itin giliai, pacientas skatina nebijoti atlikti šį tyrimą. Taip pat nesivadovauti svetimomis patirtimis – kiekviena patirtis yra unikali. Susikurtos baimės kartais gali sutrukdyti nustatyti ir galbūt išgydyti tikrai rimtas ligas. Taigi, MRT tyrimas yra tikrai naudingas ir vertas dėmesio. Be to, jis pranašesnis prieš rentgeno spinduliuotę, kuri itin kenkia žmogui. Rentgeno tyrimo dozės yra ribojamos, saugant žmogų nuo radiacijos. Be to, jos taip išsamiai nenustato audinių būklės, kaip kad tą gali padaryti MRT.