Kol dar Lietuvoje nebuvo prasidėjusi krizė, buvo galima rasti įvairiausių patarimų, kaip surasti reikalingą darbuotoją. Populiarus pasirinkimas būdavo viską patikėti šios srities profesionalams. Tačiau įsibėgėjus krizei daugelis įmonių buvo priverstos taupyti ir atsisakyti šios patogios paslaugos, tekdavo kliautis savo turimų darbuotojų kompetencija. Deja, tai ne visada pasiteisindavo. Šiandien darbuotojų atranka vėl populiari, nes Lietuva jau seniai viršijo ikikrizinius rodiklius ir įmonės nebijo investuoti į geresnių darbuotojų paiešką.
Vis dėlto, jeigu ketinate patys atsirinkti naujus darbuotojus, čia rasite jums reikalingų patarimų. Viena iš pirmųjų užduočių – teisingai suformuluoti reikalavimus ieškomam darbuotojui. Pradžioje svarbiausias punktas yra išsilavinimas. Išsiaiškinkite, kokį išsilavinimą, aukštesnįjį ar aukštąjį, turintis darbuotojas jums reikalingas. Jeigu ieškote vadovo, toks asmuo turėtų būti baigęs rinkodaros ar vadybos studijas, jeigu reikalingas buhalteris – ekonomikos studijas, ir t.t. Kai kurie vadovai atkreipia dėmesį į tai, kokio tipo aukštąjį išsilavinimą, aukštąjį universitetinį ar aukštąjį neuniversitetinį, turi darbuotojas, todėl reikėtų tai pasitikslinti iš anksto, kad vėliau nekiltų nesusipratimų ir nebūtų bereikalingai švaistomas laikas. Taip pat iš anksto reikėtų aptarti darbuotojo sukauptą darbo patirtį ir įgytas užsienio kalbų žinias.
Kas dėl užsienio kalbų, renkantis darbuotoją pasistenkite įvertinti ir su juo aptarti, ar darbo metu reikės nuolatos vartoti užsienio kalbą bendraujant su partneriais, ar tik kartą kitą per metus pasirašyti kokį dokumentą su užsienio kompanijomis. Kodėl patartina tai išsiaiškinti? Įmonių specialistai, kurie rūpinasi darbuotojų atranka, teigia, kad atvirai neišsiaiškinus šio punkto galima prarasti naująjį darbuotoją. Pavyzdžiui, kai kuriais atvejais naujai įdarbinami įmonių vadovai būna užtikrinami, kad užsienio kalba jiems bus reikalinga kiekvieną dieną. Jiems tai atrodo naudinga, kadangi jie trokšta tobulinti savo gebėjimus ir plėsti tarptautinių kontaktų ratą. Tačiau per bandomąjį laikotarpį tokie vadovai palieka įmones, nes per tuos kelis mėnesius jiems netenka nė karto panaudoti užsienio kalbos, ir jų profesiniai lūkesčiai nebūna pateisinti.
Prieš padedant ieškoti darbuotojų, svarbus punktas yra teisingai suformuluoti kandidato asmenybei keliamus reikalavimus. Pavyzdžiui, vadovas turėtų būti iniciatyvus, ambicingas, veržlus, o buhalteris – pareigingas, analitiškai mąstantis ir pan. Reikėtų nepamiršti, kad reikalavimų sąrašo sudarymas yra labai svarbu – nuo to ir prasideda atranka. Tačiau nereikia bijoti, jeigu anksčiau iškelti reikalavimai kiek pasikeistų pokalbio metu.
Kokie paieškos būdai patogiausi? Pirmiausia, reikėtų pradėti ieškoti įmonės viduje, nes šis variantas kainuoja mažiausiai išlaidų. Galbūt jūsų įmonėje yra darbuotojas, seniai išaugęs iš savo pozicijos, kuris laukia vidinės atrankos į tam tikras pareigas. Niekada neatmeskite šios minties, nes yra galimybė, kad užsiauginsite gerą ir lojalų darbuotoją.
Toliau – skelbimai darbo paieškų portaluose, laikraščiuose. Interneto portalai pateikia formas, į kurias jums lieka įrašyti reikalingą informaciją. O skelbimus laikraščiuose išskirtinis bruožas yra kandidatų gausa. Specialistai teigia, kad dėl skelbimų sulaukiama nuo 100 iki 300 gyvenimo aprašymų, dažniausiai iš jų atsirenkama apie 20 kandidatų. Darbo skelbime turi būti nurodytas įmonės pavadinimas, jos veiklos sritis, apibūdinta įmonės politika ir t.t. Jūs turite patraukti kandidato dėmesį. Taip pat reikėtų nurodyti, ką jūs siūlote kandidatams, ir kokie jūsų reikalavimai. Tačiau, jeigu vis dėlto manome, kad savarankiška darbuotojų atranka jums atims per daug laiko, visada galite kreiptis į įmones, kurios tuo pasirūpins už jus.