Kompostas – tai pūdinys arba įvairių mineralizacijos lygių organinių medžiagų mišinys. Tiksliau sakant, puvenų mišinys, o puvenos – tai įvairios organinės liekanos, pavyzdžiui, ne iki galo supuvusios augalų dalys. Komposte yra gausybė bakterijų, mielių, pelėsinių grybų ir kitų mikroorganizmų, visi jie tiesiogiai ar netiesiogiai maitinasi tomis organinėmis liekanomis, tai yra fermentų pagalba jas mineralizuoja ir paverčia tirpiomis medžiagomis. Tokioje stadijoje šias medžiagas jau gali įsisavinti augalų šaknys. Taigi žemėje kompostas yra ir išskiria pagrindines augalų maistines medžiagas – azotą, fosforą, kalį bei mikroelementus. Taip gaunamos natūralios trąšos, o kompostas tręšia žemę ir užtikrina jos purumą. Jeigu dirva molinga, jis lengvina jos struktūrą ir gerina oro pralaidumą, o smėlingoje dirvoje, atvirkščiai, sulaiko drėgmę ir atstato nualintus plotus. Ši atstatomoji komposto savybė yra vertinama netgi labiau nei augalų maistinės savybės. Kompostas neturi jokio neigiamo šalutinio efekto.
Kompostas gaunamas kompostavimo proceso metu. Kompostavimas – tai tam tikras biologiškai skaidžių atliekų tvarkymo būdas arba prižiūrimas organinių medžiagų skaidymas, atliekamas mikroorganizmų ir bestuburių, pavyzdžiui, erkių, šimtakojų, vabalų, sliekų ar sraigių. Kompostavimas – tai toks procesas, kurio metu pati gamta perdirba atliekas. Komposte esantys gyviai minta organinėmis medžiagomis, jas ardo ir taip susidaro kompostas. Tad kompostavimas yra vienas iš naudingų būdų perdirbti atliekas, jis yra labai patogus ir ekologiškas, nes jo metu atsikratoma įvairių šiukšlių, o organinės medžiagos sugrąžinamos atgal į medžiagų apykaitos ratą.
Kaip išsiaiškinome, kompostavimas yra visiškai natūralus procesas. Gamtoje nukritę augalų lapai taip pat pūva ir patręšia žemę. Tai yra pūdami lapai grįžta į žemę, o susidariusios maistinės medžiagos maitina medžius ir kitus augalus. Iš tiesų komposte vyksta tie patys procesai kaip ir dirvoje, tik daug kartų greičiau ir efektyviau.
Kompostuojant galima perdirbti daugiau kaip pusę visų buitinių atliekų, o ūkininkui ar sodininkui kompostas yra tiesiog vertingas turtas. Jis naudojamas vejoms, gėlių lysvėms tręšti, maišomas su augalams sodinti skirta žeme. Taip pagerinama dirvožemio sandara mažinama erozija ir, kas yra labai svarbu, sumažinamas dirbtinių trąšų poreikis. Kadangi dirvožemis turi būti nuolat tręšiamas ir trąšų turi gauti reikiamą kiekį, tai šis perdirbimo būdas yra labai papilitęs.