Nesvarbu, kelinta karta nuo žagrės esame, logiškai suvokiame, jog žemė – itin vertingas dalykas. Ir tiesiogine, ir perkeltine prasme. Nusprendus statyti nuosavą būstą, būtent sklypas „atsikanda“ didžiąją dalį lėšų. Galiausiai nuosavas plotas suteikia šiokį tokį saugumą bei stabilumą. Visiems žemės savininkams anksčiau ar vėliau tenka sužinoti, kas yra geodeziniai matavimai (nors jų atlikimas įstatymiškai nėra reikalaujamas, tačiau kai kuriais atvejais yra rekomenduotinas ar netgi būtinas). Tai – turimos žemės nuosavybės ribų bei naudmenų ploto nustatymas, paženklinimas specialiais riboženkliais ir gautų duomenų užregistravimas Registrų centre. Skamba sudėtingai? Visiškai ne, jei žemės savininkas žino, į kuriuos specialistus kreiptis!
Turėdami sklypo planą bent teoriškai žinome, kokį plotą mūsų turtas turi užimti. Tačiau paprašyti parodyti tikslią ribą, kur prasideda ir baigiasi nuosavybė, neretas gali sutrikti…Ir nieko keisto: sklypas – ne namo vidus, ribojamas nepajudinamų sienų. Prieš daugelį metų ribas žymintys kuoliukai kažkur išgaravo, daržovių lysvės išsiplėtė, nebenaudojamas keliukas apžėlė ir tapo kaimyno garažu…Atrodytų, kas čia tokio – namas tebestovi vietoje, bulvėms augti vietos yra, tai kam dar veltui leisti pinigus matininko paslaugoms? Geodeziniai matavimai – laisvai kiekvienam prieinama paslauga, tad kai kuriais atvejais žmonės pastarąja pasinaudojama tiesiog iš smalsumo bei norint įsitikinti, jog jų valdos nei padidėjo, nei sumažėjo. Kur kas dažniau tiksliomis žemės ploto ribomis domėtis priverčia konfliktai bei tiesos paieškos – galbūt tas nepakenčiamas kaimynas mano teritorijoje pasisodino medį?! Yra situacijų, kurioms susiklosčius geodezinius matavimus atlikti būtin1, tarkime: sklypus padalinant, sujungiant, keičiant naudojimo paskirtį, parduodant ir panašiai. Tada savininko niekas neklausia, ar jis pageidauja papildomų išlaidų, susijusių su matavimu.
Geodeziniai matavimai neturėtų būti painiojami, tarkime, su vidaus patalpų matavimais. Tai – kur kas ilgesnis ir sudėtingesnis procesas. Visų pirma reikia rasti patikimą ir sertifikuotą matininką, kuris, priklausomai nuo matuojamo žemės sklypo dydžio, formos, turimų reikalingų duomenų ir kitų veiksnių, gali dirbti net ir iki kelių mėnesių (sėkmės atveju pakanka ir kelių dienų). Nepatenkintas kaimynas negalės argumentuoti, jog pastarajam buvo sumoka ne už realių, bet pageidaujamų ribų nustatymą (beje, gretimų sklypų savininkai, skaidrumui užtikrinti bei bendram sutarimui priimti, kviečiami dalyvauti matavime, jų pretenzijos analizuojamos.) – matininko darbą tikrina Nacionalinė žemės tarnyba ir galiausiai – Registrų centras.
Kokybiškai atlikti geodeziniai matavimai, „vainikuojami“ riboženkliais, padeda tiksliai nustatyti valdomos nuosavybės ribas. Kai kuriais atvejais tai yra būtina, negana to, gali padėti apsisaugoti nuo į ne savo valdas lendančių kaimynų bei neleidžia nesąmoningai ir patiems tokiais tapti.