Verslas

Darbo sauga Vilniuje, dirbant aukštyje

darbo sauga VilniujeViena svarbiausių darbdavio pareigų – pasirūpinti darbuotojų sauga ir sveikata. Darbo sauga Vilniuje ar kituose Lietuvos miestuose turi užtikrinti darbuotojų saugą esant bet kokiam pavojui, pvz., asmenys, dirbantys statybose, privalo dėvėti šalmus ir asmeninės apsaugos priemones, o asmenys, dirbantys aukštyje, privalo turėti įrangą, apsaugančią nuo kritimo.

Jei dirbate ant stogų ar kitose aukštose vietose (ant pastolių, konstrukcijų, platformų ir t. t.), nepamirškite, kad kritimo pavojus egzistuoja visuomet. Šiam pavojui išvengti turi būti statomos atitinkamos saugos priemonės, pvz., darbuotoją apsaugančios sienelės, uždangos ar pastoliai su aptvarais. Kiekvienu atveju darbuotojų saugos priemonės turi būti parenkamos, įvertinus konkrečias darbo sąlygas.

Atlikti tyrimai patvirtino, kad darbo sauga Vilniuje ir kituose miestuose turi būti intensyvesnė. Šiuo metu didžiausias nelaimingų atsitikimų skaičius siejamas su kritimais nuo stogų, pastolių ir medžių. Deja, daugelis darbdavių bando apeiti įstatymus ir darbuotojų saugai skiria mažai dėmesio, kadangi tinkamų saugos priemonių įsigijimas ir jų naudojimas yra ne tik papildomo laiko reikalaujantis dalykas, bet ir gana brangus malonumas. Dėl šios priežasties modernūs pastoliai, maksimaliai sumažinantys kritimų skaičių, neretai keičiami tradicinėmis kopėčiomis.

Naujausi tyrimai patvirtino, kad daugiau nei 35 proc. visų nelaimingų atsitikimų yra susiję su kritimais iš 3 (arba daugiau) metrų aukščio. Tai reiškia, kad iškyla realus pavojus ne tik darbuotojo sveikatai, bet ir jo gyvybei. Šiuo atveju turi būti naudojamos specialios saugos virvės, deja, praktika rodo, kad šiuo patarimu vadovaujasi tik nedidelė dalis visų dirbančiųjų. Siekiant užtikrinti optimaliausią rezultatą, darbo sauga Vilniuje ir bet kokiame kitame Lietuvos mieste turi būti patikėta atsakingam asmeniui, t. y. darbuotojui, kuris įvertintų rizikos faktorius, numatytų tinkamiausias saugos priemones ir būtų atsakingas už jų panaudojimą.

Aukštyje dirbantys asmenys turi būti apsaugoti nuo slydimo ir įlūžimo rizikos. Būtina imtis atitinkamų priemonių ir tuo atveju, jei iškyla pavojus daiktams ir medžiagoms, t. y. šie gali nukristi ar būti kitaip pažeisti. Daiktų apsaugai naudojamos įvairios aptveriančios ir uždengiančios priemonės. Dirbant aukštyje, visus darbo įrenginius būtina išdėlioti taip, kad jie nenuslystų. Būtina įvertinti ir vėjo kryptį, t. y. įsitikinti, kad daiktai nebus nupūsti.

Ypatingų saugos priemonių būtina imtis dirbant su kopėčiomis. Šios gali būti naudojamos tik tuo atveju, jei kitų (t. y. saugesnių) priemonių naudojimas yra netikslingas, pvz., dėl itin trumpo jų naudojimo laiko. Daugiausiai nelaimingų atsitikimų nutinka tuomet, kai kopėčių statymui parenkamas prastas pagrindas arba ant kopėčių atliekami neleistini darbai, pvz., užduotys, kurias būtina atlikti nuo platformų.