Verslas

360 laipsnių grįžtamasis ryšys: asmeninio ir profesinio tobulėjimo įrankis

Kas yra 360 laipsnių grįžtamasis ryšys?

Skirtingai nuo tradicinio grįžtamojo ryšio, kuris paprastai gaunamas iš vadovo, 360 laipsnių grįžtamasis ryšys yra šiek tiek kitoks. Tai tarsi gauti atsiliepimus iš visų aplinkinių – jūsų kolegų, komandos narių, vadovo, o kartais net klientų. Šis visapusiškas ir objektyvus požiūris padeda suprasti, kaip sekasi, iš skirtingų perspektyvų.

Kaip veikia 360 tyrimas?

Tai paprasta: grįžtamasis ryšys renkamas iš įvairių šaltinių, įskaitant:

  • vadovas
  • kolegos
  • komandos nariai (jei vadovaujate komandai)
  • pats vertinamasis (per savęs vertinimą)
  • kartais net išoriniai suinteresuoti asmenys, pavyzdžiui, klientai ar tiekėjai.

Kiekviena grupė pateikia atsiliepimą iš savo darbo su vertinamuoju perspektyvos. Tokiu būdu galima vertinti įvairias sritis: komunikaciją, vadovavimo įgūdžius, konfliktinių situacijų sprendimą, idėjų generavimą, komandiškumą ir kitas. 360 tyrimas – tai išsamus vaizdas, sudarytas iš visų pusių, leidžia pamatyti stipriąsias puses ir sritis, kuriose reikėtų tobulėti.

Kuo naudingas 360 vertinimas?

  • Darbuotojams. 360 vertinimas gali padėti augti asmeniškai. Išgirdus skirtingų žmonių nuomonę, galima geriau suprasti, kaip darbuotojo veiksmai veikia kitus. Tai gali paskatinti didesnį savęs pažinimą ir aiškesnį tobulėjimo kelią.
  • Vadovams. Vadovai gaus tikslesnį ir išsamesnį savo komandos stiprybių ir silpnybių vaizdą. Tai padės identifikuoti savo komandos narių individualius savybes ir kokį vaidmenį kiekvienas atlieka komandoje. Tokiu būdu bus lengviau pastebėti sritis, kuriose komanda turi tobulėti, ir priimti geresnius sprendimus dėl karjeros planavimo ir mokymų.
  • Organizacijoms. Įmonės, naudojančios 360 laipsnių grįžtamąjį ryšį, dažnai pastebi pagerėjusią komunikaciją, komandinį darbą ir bendrą efektyvumą. Tokių tyrimų vykdymas sukuria aplinką, kurioje kiekvienas yra skatinamas tobulėti, ir tai leidžia darbuotojams jaustis laimingesniais ir labiau įsitraukusiais.

Kokios dažniausios 360 vertinimo problemos ir iššūkiai?

  • Darbuotojai gali neišdrįsti pateikti sąžiningų atsiliepimų. Ypač jei toks vertinimas atliekamas pirmą kartą. Juk atsiliepimas duodamas apie kolegą ar vadovą, dėl to baiminamasi, jog pateiktas atsiliepimas gali daryti neigiamą įtaką tolimesniam darbui.
  • Atsiliepimai kartais gali būti šališki arba nekonstruktyvūs. Dėl šios priežasties rekomenduojama gerai pasiruošti tokiems vertinimams, t.y. darbuotojus supažindinti su atliekamo vertinimo tikslais, anonimiškumu ir paskatinti darbuotojus išsakyti ne dėl savo emocijų kylančias problemas, bet darbe dažniausiai pasitaikančias situacijas.
  • Procesas gali užtrukti. Todėl nereikėtų tokių vertinimų atlikti per dažnai, nes tiesiog visi pavargs ir neturės noro dalyvauti apklausoje ar atsakymus pateiks atmestinai.

Norėdami šiuos iššūkius galima įveikti, įsitikinkite, kad visi dalyvaujantys asmenys yra supažindinti ir apmokyti, kaip konstruktyviai duoti ir gauti grįžtamąjį ryšį. Pabrėžkite, kad tikslas yra padėti vieni kitiems tobulėti, o ne kritikuoti. Ir raskite būdų, kaip supaprastinti procesą, kad jis netaptų našta.

360 laipsnių grįžtamojo ryšio įgyvendinimas

Pasiruošimas grįžtomojo ryšio apklausai

  • Pradėkite nuo aiškių grįžtamojo ryšio programos tikslų nustatymo. Nuspręskite, ką norite pasiekti – ar tai geresni individualūs rezultatai, stipresnės komandos, ar lyderių ugdymas. Ir atminkite, kad konfidencialumas yra labai svarbus. Žmonės turi jaustis saugūs, kad galėtų pateikti sąžiningus atsiliepimus, nesijaudindami dėl jokių pasekmių.
  • Suformuokite tokią apklausą, kurioje būtų tam laikui ir etapui aktualūs klausimai, venkite bendrinių klausimų, jei norite išsiaiškinti konkrečias problemas ar tobilintinas sritis. Įtraukite tiek atvirus, tiek uždaro tipo klausimus, naudokite reitingavimo skales.

Grįžtamojo ryšio rinkimas ir analizė

  • Yra įvairių būdų rinkti atsiliepimus, pavyzdžiui, internetinės apklausos, popierinės formos ar net asmeniniai pokalbiai. Surinkę viską, išanalizuokite, ar yra bendrų/ pasikartojančių temų ar sričių, kurias reikia tobulinti. Tai padės jums sukurti individualius kiekvieno darbuotojo tobulėjimo planus.
  • Tinkamas grįžtamojo ryšio teikimas:
    • Būtinai aptarkite rezultatus su vertinamuoju, nepalikite jo vieno su rezultatais. Įtraukite tiesioginį vertinamojo vadovo ir HR specialistą, kurie padės pristatyti rezultatus geriau.
    • Būkite konkretūs: Naudokite pavyzdžius, kad iliustruotumėte rezultatus. Tai leis lengviau priimti rezultatus ne kaip kritiką, bet kaip tobulėjimo galimybę.
    • Sutelkite dėmesį į keistino elogesio pasekmes, bet ne į asmenybę, t.y. kalbėkite apie tai, ką vertinamasis padarė ir kokias pasekmes tai turėjo, o ne apie tai, koks vertinamais yra.
    • Inicijuokite diskusiją. Skatinkite abipusį dialogą apie gautus rezultatus. Leiskite pačiam vertinamajam siūlyti galimus sprendimus būdus.

Veiksmų planų kūrimas

  • Remdamiesi atsiliepimais, darbuotojai ir vadovai gali kartu kurti veiksmų planus. Šie planai turėtų būti SMART – konkretūs, išmatuojami, pasiekiami, aktualūs ir turėti terminą. Aiškiai nustatydami tikslus ir apibūdindami žingsnius jų siekti, galėsite stebėti progresą ir užtikrinti atskaitomybę.

Vadovų vaidmuo

  • Vadovų vaidmui užtikrinant 360 laipsnių grįžtamojo ryšio sėkmę yra reikšmingas. Jie turi rodyti gerą pavyzdį patys dalyvaudami procese ir kurdami kultūrą, kurioje visi vertina ir skatina nuolatinį tobulėjimą.

Mokymas ir tobulėjimas

  • Informavimas ir mokymas apie vertinimo naudą bei reikšmę yra esminė bet kokios darbuotojo vertinimo programos dalis, įskaitant ir 360 vertinimą. Kiekvienas turi išmokti duoti ir gauti grįžtamąjį ryšį taip, kad tai būtų naudinga ir konstruktyvu. Gerai suorganizuoti mokymai dar prieš pačios apklausos atlikimą gali padaryti visą procesą efektyvesniu ir prisidėti prie bendro organizacijos augimo.

Rezultatų įgyvendinimo progreso stebėjimas

  • Norėdami pamatyti, ar 360 laipsnių grįžtamasis ryšys tikrai duoda rezultatų, stebėkite  tokius dalykus kaip darbuotojų įsitraukimas, produktyvumas ir lojalumas. Stebėdami šiuos rodiklius laikui bėgant, galėsite įvertinti ilgalaikę darbuotojų vertinimo naudą ir atlikti būtinus pakeitimus.

360 grįžtamojo ryšio nauda

360 laipsnių grįžtamojo ryšio apklausa yra labai geras įrankis, kuris gali padėti jūsų organizacijai veikti sėkmingai ir tobulėti. Darbuotojai, gaudami atsiliepimus iš visų pusių ir gebėdami priimti šiuos atsilsiepimus kaip galimybę augti ir tobulėti, didina sąvęs pažinimą ir savimonę. Ir tai ilgainiui formuoja nuolatinio augimo ir tobulėjimo kultūrą visoje organizacijoje. Atvira ir iškylančias problemas efektyviai sprendžianti organizacija yra lanksti ir gebanti greitai prisitaikyti prie kintančių rinkos sąlygų bei sėkmingai konkuruoti, pritaukti talentus, kurti inovacijas.

Verslas

Socialinių tinklų nauda verslui

Socialiniai tinklai užima vis svarbesnį vaidmenį ne tik žmonių asmeniniame, bet ir verslo pasaulyje. Daugelis įmonių kuria savo verslo puslapius socialiniuose tinkluose ir stengiasi aktyviai dalyvauti šiose medijose vykstančiame gyvenime. Informacijos talpinimas ir pastangos užimti kuo stipresnes pozicijas socialiniuose tinkluose nėra vien tik įmonės „garbės“ ar mados reikalas. Pasidomėjus galimybėmis, socialiniai tinklai gali būti net labai naudingi verslui. Aptarkime tai detaliau.

  • Galimybė pasiekti milžiniškas auditorijas

Pasak statistikos, net 77% Lietuvos gyventojų reguliariai naudojasi Facebook socialiniu tinklu. Didžioji dalis jų šiame socialiniame tinkle ne tik dalinasi nuotraukomis ar domisi pramogomis, bet ir išnaudoja šį kanalą paslaugų, prekių ar įmonių kontaktų paieškai. Visi šie vartotojai yra potencialūs jūsų įmonės klientai ar partneriai. Netgi darbuotojų paieška socialiniuose tinkluose gali duoti žymiai geresnius rezultatus nei kiti specialistų paieškos būdai.

  • Nebrangus reklamos būdas

Ne kiekvienos įmonės biudžetas yra pakankamai didelis, norint pasinaudoti žiniasklaidos, lauko ar kitomis brangiomis reklamos rūšimis. Tuo tarpu reklamai socialiniuose tinkluose nereikalingos didelės išlaidos. Šis ekonomiškas reklamos būdas gali būti išnaudojamas įvairiausiais tikslais. Norinčios pritraukti klientų įmonės socialiniuose tinkluose skelbia reprezentacines reklamas. Tuo tarpu, jei organizuojama darbuotojų paieška ir norima pritraukti tikrų talentų, apie tai informuojanti reklama socialiniuose tinkluose taip pat pasieks milijonus vartotojų.

  • Papildoma priemonė įmonės įvaizdžio formavimui

Tokia plati sąvoka kaip įmonės įvaizdis apima visą aibę sričių ir kanalų. Vienu iš jų gali tapti ir socialiniai tinklai. Kiekvienas įmonės verslo puslapyje paskelbtas įrašas yra dalis mozaikos, kuri visumoje su kitomis priemonėmis sudaro reprezentacinį įmonės veidą. Net ir toks įrašas, kaip organizuojama darbuotojų paieška, leidžia daryti prielaidą, kad įmonė yra arčiau vartotojų, nori su kandidatais užmegzti glaudesnį ryšį, nei ta, kuri darbuotojų ieško naudojantis tik darbuotojų paieškai skirtomis interneto svetainėmis.

Norint pasinaudoti visomis šiomis socialinių tinklų galimybėmis reikia skirti pakankamai dėmesio įmonės puslapio aktyvumui. Reguliariai talpinamas kokybiškas turinys, bendravimas su klientais ir tikslingos socialinių tinklų strategijos taikymas dar labiau padidina galimybes, kad šiuo kanalu pasieksite ne tik milžiniškus skaitytojų, bet ir pastovių klientų ar partnerių srautus.

Verslas

Darbas Palangoje – ieškant naujos darbo vietos vasarai

Nusprendėte, kad vasarą norėtumėte praleisti prie jūros? Tačiau dabartinė jūsų darbovietė yra visiškai kitame mūsų šalies mieste, todėl jums nebūtų jokios galimybės dirbti viename mieste, o ilsėtis kitoje Lietuvos dalyje? Tokiu atveju, jei dabartinė jūsų darbovietė yra tik laikina ir jūs nesiruošiate joje praleisti ilgo laiko, galite pagalvoti ir apie darbo paieškas Palangoje.

Žinoma, visų pirma jūs turėtumėte labai gerai pagalvoti, ką jūs norėtumėte dirbti Palangoje ir kiek laiko jūs planuojate šiame mieste gyventi. Atsižvelgdami į tokią informaciją jūs galėsite kur kas lengviau priimti atitinkamą teisingą sprendimą.

Kaip bebūtų, jei norite, kad darbas Palangoje būtų pasirinktas kur kas lengviau, turėtumėte nepraleisti progos pasinaudoti šiuolaikiniais internetiniais darbo skelbimų portalais, kurių dabartinėje rinkoje yra daugybė. Tai leistų jums gerokai veiksmingiau atlikti darbų paiešką ir palyginti skirtingus Palangoje siūlomus darbo pasiūlymus.

Taip pat svarbu, kad jūs būtumėte labai gerai pagalvoję apie tai, koks darbas jus labiausiai tenkintų ir kokius pagrindinius reikalavimus jūs kelsite naujai darbovietei. Kita vertus, jei jūsų patirtis nėra didelė, tikėtina, kad jums gali tekti prisitaikyti prie darbdavių siūlomų sąlygų. Tačiau vėlgi, jei jūs pasirinksite darbą, kuriame turite labai didelę patirtį ir daug žinių, jums turėtų būti lengviau derėtis su savo būsimu darbdaviu ir pasiekti jums palankesnį variantą.

Į ką svarbu atsižvelgti ieškant darbo Palangoje

Negalima pamiršti, kad kiekvieno žmogaus lūkesčiai labai skiriasi. Be to, lygiai taip pat skiriasi ir darbo pasiūlymai bei darbo pobūdis. Todėl jei jūs norite pradėti darbo paieškas Palangoje, turėtumėte žinoti, į ką jums vertėtų labiausiai atsižvelgti.

Sutarties sąlygos

Jei norite pasirinkti naują darbo vietą, ypač svarbu, kad jūs žinotumėte, kokia bus darbo sutartis ir kokios sąlygos į ją bus įtrauktos. Kiekviena detalė turėtų būti labai gerai ir atidžiai išanalizuota prieš priimant vienokį ar kitokį sprendimą.

Atlyginimo dydis

Natūralu, kad kiekvienas žmogus, kuris ieško darbo, atsižvelgia ir į jam siūlomą atlyginimo dydį. Kuo jis yra didesnis, tuo paprastai siūloma darbo vieta būna patrauklesnė. Todėl visuomet naudinga būti pagalvojus ir apie tai, kokie yra jūsų keliami reikalavimai būsimam darbo užmokesčiui.

Darbuotojui keliami reikalavimai

Darbo pasiūlymuose galima atrasti ir potencialių darbdavių keliamus reikalavimus darbuotojams. Tai leidžia lengviau suprasti, kaip jums gali sektis vienoje ar kitoje darbovietėje, kurią jūs galiausiai nuspręsite pasirinkti. Darbuotojui keliami reikalavimai ir darbo atlyginimas turėtų atitikti. Todėl būtinai atsižvelkite į šiuos du svarbius veiksnius.

Darbo pobūdis

Akivaizdu, kad jūs turėtumėte pasidomėti ir koks bus konkretus darbo pobūdis. Visa tai dažniausiai būna aprašyta darbo pasiūlyme, kuris pateikiamas internetiniame darbo skelbimų portale, todėl būkite tikri, kad į visą tai atidžiai įsigilinsite.

Verslas

Pelningi darbai Vokietijoje ir emigracija

Ieškote darbo Vokietijoje? Žvelgdami, kokie darbai Vokietijoje yra siūlomi šiomis dienomis, jūs vis labiau norite vykti į šią užsienio šalį, kurią jau senokai yra pamėgę pakankamai daug tautiečių? Kaip bebūtų, nors darbų pasiūla Vokietijoje yra pakankamai didelė, vis dėlto kiekvienas emigruoti nusprendęs žmogus visų pirma turėtų tinkamai tam pasiruošti. Tokiu būdu taptų kur kas lengviau apsiprasti užsienio šalyje ir paprasčiau įsikurti.

Be abejo, kiekvienas žmogus yra labai skirtingas ir kiekvienas žmogus į darbą užsienyje žvelgia nevienodai. Dėl šios priežasties jūs taip pat turėtumėte labai gerai pagalvoti, kokie gi galėtų būti jūsų pagrindiniai tikslai ir ką galiausiai jūs norėtumėte pasiekti dirbdami Vokietijoje. Jei jūs labai aiškiai būsite apgalvoję savo pagrindinius tikslus, jums turėtų būti ir kur kas lengviau priprasti Vokietijoje bei jausti didesnę motyvaciją gyvenant svečioje šalyje, nes tuomet jūs žinotumėte, kad su kiekviena nauja diena jūs artėjate prie savo pagrindinio užsibrėžto tikslo.

Taip pat svarbu nepamiršti, kad iš anksto turėtumėte atrasti ir darbą, kurį dirbsite nuvykę į Vokietiją. Nors šis klausimas visuomet gali būti išspręstas ir nuvykus į šią užsienio šalį, vis dėlto šiuo klausimu pasirūpinus iš anksto jūs galėtumėte jaustis labiau užtikrinti savo jėgomis ir jaustumėte mažesnį stresą bei kur kas mažesnę įtampą. Tuo tarpu įtampos ir streso vykstant gyventi ir dirbti į užsienio šalį bet kuriuo atveju būna pakankamai, todėl jei yra būdas visą tai sumažinti, kodėl gi nereikėtų tuo pasinaudoti? Jei iš anksto atrasite jums patinkantį darbą ir suderinsite visus su darbu susijusius svarbiausius klausimus dar būdami Lietuvoje, į Vokietiją vyksite užtikrinti, kad jau turėsite jums tinkančią darbo vietą.

Be to, labai svarbu pagalvoti ir apie tai, kur jūs gyvensite nuvykę į Vokietiją. Šis svarbus ir kiekvienam emigruoti nusprendusiam žmogui aktualus klausimas taip pat gali būti išspręstas dar būnant Lietuvoje, todėl nepamirškite pasidairyti Vokietijoje nuomojamų būstų ir vieną iš jų išsinuomoti.