Sveikata

Dantų protezavimas – sveikatos ir grožio išsaugojimas

dantų protezavimasProtezai – tai įtaisai, kurie pakeičia žmogaus galūnės ar kurios nors kitos kūno dalies segmentus, kad būtų galima ištaisyti funkcinius ir kosmetinius defektus. Naudojami įvairių rūšių protezai. Jie gali būti anatominiai – atitinka trūkstamo organo formą ir atlieka dalį funkcijų, funkciniai – atlieka organo funkcijas, paprastai naudoja išorinį energijos šaltinį, ir gydomieji, kurie laikinai apriboja funkcijas bei taiso deformacijas. Protezai gaminami iš medžio, metalo, plastiko, odos ar stiklo. Dantų protezai gali būti daromi iš aukso, platinos ar porceliano.

Šiuolaikinėje medicinoje dažnai naudojamas dantų protezavimas, kurio pagalba atkuriamas dantis, jų grupė ar visi dantys. Naudojami įvairūs dantų protezavimo būdai. Priklausomai nuo jų, dantų protezai gali būti fiksuoti (dantų tiltai), išimami (daliniai arba pilni dantų protezai) arba naudojami implantai.

Fiksuoti dantų protezai, tai yra nenuimami dantų tiltai, naudojami, kai trūksta vieno ar kelių dantų. Tokio dantų protezavimo tikslas – stabilizuoti kandimą ir išvengti dantų pakrypimo, kai dantys ima svirti į tuščią vietą. Dantų tilto atrama paprastai būna dantys iš abiejų trūkstamo danties pusių. Fiksuojant tokį protezą, šie gretimi dantys nušlifuojami ir taip pažeidžiamas sveikų dantų emalis, o padidėjusi kramtymo apkrova trumpina jų gyvavimo laiką.

Išimami dantų protezai naudojami tuo atveju, kai trūksta kelių gretimų dantų arba žandikaulis yra iš viso be dantų. Tokių protezų tikslas atkurti kramtymo funkciją ir estetinį vaizdą. Daliniai protezai tvirtinami prie gretimų dantų specialiais metalo užraktais. Šiuo atveju taip pat būtina nušlifuoti vieną ar kelis gretimus sveikus dantis, o padidėjusi kramtymo apkrova trumpina jų gyvavimo laiką. Be to, burnoje gali būti jaučiamas metalo skonis. Pilnų protezų atveju protezus vietoje laiko rožinis plastiko pagrindas, tačiau jis negarantuoja stabilumo. Šiuo atveju paprastai kramtymo apkrova būna per maža, todėl nyksta žandikaulio kaulas. Keičiantis veido kontūrams, protezus reikai nuolat koreguoti.

Kadangi pirmi paminėti būdai turi nemažai trūkumų, šiuolaikinėje medicinoje puiki išeitis yra dantų implantai. Jie puikiai prisitaiko žandikaulyje ir lengvai integruojasi. O vėliau ant implantų atliekamas dantų protezavimas. Galima protezuoti ant pavienių dantų implantų arba ant jų pritaikyti fiksuotus dantų tiltus ar išimamus dantų protezus.

Šiuolaikinė medicina iš tiesų turi ką pasiūlyti pacientams. Dantų protezavimas – puiki išeitis netekus dantų. Patyrę gydytojai įvertins kiekvieno paciento situaciją ir parinks optimaliausią gydymo metodą