Sveikata

Sterilizacija medicinos įstaigose

autoklavaiRaminantis vaizdas atvykus pas gydytoją matyti, kaip šis išpakuoja naujut naujutėlius prietaisus paciento apžiūrai. Tada galima jaustis ramiam, kad procedūra yra sterili ir jokios ligos ir virusai negali būti pernešti. Tačiau dažnu atveju medicinos įstaigose yra naudojami metaliniai įrankiai, kurie po dezinfekcijos naudojami vėl ir vėl. Dažnam pacientui neretai kyla slaptų minčių, kur gi šis instrumentas buvo prieš tai, ką jis lietė ir ar ant jo tikrai nebeliko jokių, kito asmens bakterijų. Medicinos įstaigų darbuotojai patikina, kad visos naudojamos priemonės yra sterilios, o tai užtikrinti padeda naudojami specialūs prietaisai – autoklavai.

Autoklavas – tai 1879 metais išrastas, slėginis aparatas, kuriame vyksta cheminiai procesai kaitinant tirpalus, virš jų virimo temperatūros, dideliame slėgyje. Tokios sukurtos sąlygos leidžia sterilizuoti įvairiausius įrankius bei medžiagas. Dėl to autoklavai yra plačiai naudojami mikrobiologijoje, metalų pramonėje, maisto gamyboje (konservavimas) ir, žinoma, medicinoje.

Kiekvienoje medicinos ar veterinarijos įstaigoje autoklavai naudojami instrumentų bei tvarsliavos sterilizavimui. Šios būna pagamintos specialiai didelės talpos, kad visa reikiama įranga gydymo įstaigose būtų greitai bei lengvai sterilizuota, o užsikrėtimų lygis sumažintas iki visiško minimumo. Žinoma, geriausia išeitis būtų naudoti tik vienkartines priemones viešosiose staigose, tačiau tai kainuotų per daug, o neperdirbamų atliekų būtų surenkama ženkliai daugiau.

Sterilizacija privalomai vykdoma visiems medicininiams įrenginiams ir instrumentams, kurie gali būti įvedami į kūno ertmes. Sterilizuojami daiktai krosnelėje yra išdėstomi po vieną atskirai, taip, kad būtų pasiekiami karštų garų iš visų įmanomų pusių. Taip pat dedamos ir specialios juostelės, kurių spalva pasikeičia garams įkaitus iki tam tikros temperatūros, kurios užtenka bakterijoms ir nešvarumams sunaikinti. Indikatoriaus spalvai nepakitus procedūra yra atliekama iš naujo.

Taigi nėra visiškai jokio pagrindo abejoti, kad gydytojo naudojamos priemonės gali būti nesterilios ir užkrėsti pacientus. Svarbiausia nuvyti neigiamas mintis šalin ir pasitikėti profesionalais dirbančiais savo darbą ir aiškiai suvokiančiais galimas jo neatlikimo pasekmės.