Viena gražiausių gyvenimo akimirkų – sužadėtuvės, reiškiančios dviejų žmonių norą drauge praleisti visą likusį gyvenimą. Svarbiausias šios dienos atributas – stilingi sužadėtuvių žiedai. Nuo seniausių laikų būsimai nuotakai dovanojamos ne tik meilės papuošalas, bet ir gėlių puokštė, simbolizuojanti pagarbą mylimajai. Sužadėtuvių patvirtinimui būtinas tėvų pritarimas, todėl net ir šiais laikais jaunikis aplanko nuotakos tėvus, prašydamas leidimo rūpintis jų dukterimi visą likusį gyvenimą.
Ilgą laiką sužadėtuvės buvo suvokiamos kaip tėvų susitarimas, kuriame būsimų jaunavedžių nuomonė niekam nekėlė klausimų. Europoje sužadėtuvių žiedai reikšdavo jaunikio (ir jo šeimos) pažadą rūpintis būsima nuotaka. Nuo susitarimo akimirkos mergina negalėdavo persigalvoti – daugelyje valstybių ji teisiškai priklausė būsimam vyrui visą sužadėtuvių laikotarpį. Nors šiandien didžiausias dėmesys skiriamas jaunųjų apsisprendimui ir teisei rinktis gyvenimo partnerį, paprotys keliauti pas jaunosios tėvus neprarado savo simbolinės prasmės. Būsimas jaunikis keliauja į gimtuosius mylimosios namus ir prašo tėvų sutikimo. Tradiciškai merginos mamai dovanojama gėlių puokštė.
Manoma, kad idėja kalbėti apie sužadėtuvių laikotarpį, t. y. laiką, jungiantį piršlybas ir vestuvių ceremoniją, atsirado dar 1215 m. Šiais metais Popiežius Inocetas III pareiškė, kad pranešimas apie santuoką turėtų būti paskelbtas iš anksto, be to, apie norą susituokti reikia informuoti ne tik tėvus, bet ir Bažnyčią, kad atsiradus galimoms kliūtims užtektų laiko joms išspręsti. Piršlybų žiedo atsiradimas siejamas su ankstyvaisiais viduramžiais. Manoma, kad Šventosios Romos imperatorius Maksimilianas I buvo pirmasis vyras, sužadėtuvėms padovanojęs žiedą – 1477 m. įteikė jį Marijai iš Burgundijos, prašydamas tapti jo žmona ir gyvenimo partnere.
Svarbiausias piršlybų simbolis – sužadėtuvių žiedai yra žinomi beveik visame pasaulyje. Jaunikio pasipiršimas priklaupiant ant vieno kelio priešais mylimą merginą ir įteikiant svajonių žiedą populiarus ne tik Europoje, bet ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Tiesa, Indijoje sužadėtuvių dovana laikomi žąsiukai, o Kinijoje stebima kardinaliai priešinga situacija, t. y. moterys, sutikusios tekėti, būsimam vyrui ieško dovanos, skirtos padėkai.
Vertinant Vakarų kultūros įpročius, dažniausiai dovanojami prabangūs aukso arba platinos žiedai, inkrustuoti brangakmeniais (paprastai – deimantais). Tiesa, ilgą laiką partnerių ryšio simbolika buvo siejama ir su kitais juvelyrikos dirbiniais, pvz., kaklo papuošalais ar apyrankėmis. Sužadėtuvių žiedas dovanojamas moteriai, tačiau pastaruoju metu įsitvirtina paprotys šiais žiedais puoštis abiems partneriams. Tokia tradicija žinoma kai kuriose Pietų Amerikos kultūrose ir Norvegijoje. Daugelyje didžiųjų pasaulio šalių (pvz., Didžiojoje Britanijoje, Kanadoje, Airijoje, JAV ir Australijoje) sužadėtuvių žiedas mūvimas ant kairės rankos, tačiau žemyninėje Europoje šis papuošalas nešiojamas ant dešinės rankos.
Daugiau informacijos apie sužadėtuvių žiedus: https://premiere.lt/collections/suzadetuviu-ziedai