Sveikata

Kuo skiriasi odontologas nuo stomatologo?

Kalbant apie dantų gydymą ir šios srities specialistus, tikriausiai kiekvienas turi tam tikrų įpročių, susijusių su tuo, kaip vadina dantų gydytojus specialistus. Tenka pripažinti, kad „dantistas“ šios profesijos atstovų tarpe jau nebenaudojamas, tačiau tarp vyresnio amžiaus žmonių tai dar vis gana dažnai vartojamas terminas.

Jeigu manote, kad odontologas ir stomatologas yra apie vieną ir tą patį, tai čia šiek tiek klystate. Nors kalba eina apie tą pačią sritį, tačiau tarptautiniu mastu šie terminai turi kiek kitokią prasmę. Todėl kurį laiką plačiai naudotą terminą „stomatologija“ ar „stomatologas“ nejučia pakeitė „odontologas“ ir „odontologija“.

Kaip pateikiama oficialiuose terminų išaiškinimuose, stomatologija – tai mokslas apie burnos ertmės organų (tame tarpe ir dantų) ligas bei jų gydymą. Tai apima ne tik dantis, bet ir kitus burnos ertmės organus. O štai odontologija – kiek kitokios reikšmės terminas ir mokslas, apimantis dantų bei jų sandaros raidą, fiziologiją bei patologiją. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad odontologijos mokslas yra glaudžiai susijęs su stomatologijos mokslu, todėl šiandien imta dažniau vartoti terminą „gydytojas odontologas“. O tuo pačiu ir „odontologijos klinika“ pavadinimą galima pamatyti dažniau.

Iš esmės nėra labai svarbu, kaip pavadinsime šių sričių gydytojus, nes šie terminai yra tarpusavyje susiję. Terminai – tai tik žodžių žaismas tarptautiniame susitarimų lygmenyje, o kasdienybėje nė vienas dantų gydytojas dėl termino neįsižeis. Tiesa, prieš kreipiantis konkrečių su dantų gydymu susijusių paslaugų, turėtume žinoti, kad yra ir visiškai specializuotų odontologijos sričių. Tai ortodontai, endodontai ar burnos higienistai. Čia jau kalbama apie tam tikras specifines sritis ir paslaugas, kurias teikia ne kiekvienas dantų gydytojas. Tačiau visko išmanyti paprastai tikrai nereikia, nes apsilankius pas bet kurį odontologą, jis nukreips jus reikiama linkme.

Sveikata

Burnos higiena – neskausminga, bet labai reikalinga

burnos higienaBurnos higiena svarbi kasdien. Nė nekyla klausimo – valytis šiandien dantis ar nesivalyti. Kasdienis ritualas leidžia turėti kuo sveikesnius ir gražesnius dantis. Visgi to nepakanka.

Kada buvo atlikta burnos higienos procedūra? Šį klausimą tikėtina išgirsti iš odontologo tiek apsilankius profilaktiniais tikslais, tiek atsiradus kokiai nors problemai.

Apnašos nėra tik estetinė problema

Žiniasklaidoje neretai sutinkamas posakis „investicija į sveikatą“. Burnos higienos procedūrai šis apibūdinimas ypač tinka. Jeigu paklaustumėte, kokie yra pirmieji žingsniai ilgalaikės dantų sveikatos link, atsakymas būtų toks: 1) kasdienė dantų higiena, 2) kasmetinė profilaktinė apžiūra ir 3) profesionali burnos higiena.

Ilgą laiką neatlikus profesionalios burnos higienos procedūros, dantys pasidengia apnašomis. Šios neatrodo gražiai, tačiau tai nėra vienintelė problema. Jeigu laiku nepasirūpinama apnašų pašalinimu, formuojasi akmenys. Prasideda dantų spalvos pokyčiai. Tikėtinas ir dantenų kraujavimas, danties maudimas, o tarp sunkesnių pasekmių – tirpstantis kaulas, periodontitas. Ir, deja, dantų praradimas…

Ignoruoti nereikėtų ir tokio (rodos, nesvarbaus) požymio kaip blogas kvapas. Tai irgi gali būti ženklas, kad jau reikia (reikėjo) apsilankyti pas odontologą.

Neskausminga, bet labai svarbu

Nuo apsilankymo odontologijos klinikoje kartais atbaido baimė. Netgi yra terminas, vartojamas šiai baimei nusakyti, – dentofobija. Tačiau higienos procedūra – anaiptol ne tai, ko turėtumėte bijoti. Ji nėra skausminga.

Vis dėlto gydytojai pabrėžia, kad nemalonių pojūčių gali būti, jei ant dantų itin daug akmenų. Tačiau pajutus ką nors nemalonaus reikia duoti ženklą ir odontologas to tikrai neignoruos.

Apskritai įprastas scenarijus: apsilankote odontologijos klinikoje, įsitaisote kėdėje, po visko gaunate stiklinę vandens burnai išsiskalauti ir… šypsena baltutėlė, apnašų nė su žiburiu nerasi. Ir tai ne vien estetinis klausimas – apsisaugoma nuo įvairiausių ligų, užkertamas ėduoniui palankus kelias. Kitaip tariant, gerokai sumažinama problemos, kamuojančios apie 90 procentų pasaulio gyventojų, tikimybė.

Kasdienis dantų valymas ir profesionali burnos higiena – skirtingi, bet to paties tikslo siejami dalykai. Abiem atvejais rūpi, kad dantys būtų ir sveiki, ir gražūs. Visgi vizitas pas odontologą kartais pernelyg uždelsiamas, tad ir problemos pastebimos jau įsisenėjusios. O štai užrašinėje pasižymėjus, kada vertėtų susitarti dėl vizito, žengiamas žingsnelis rūpestingo požiūrio į sveikatą link.

 

 

Sveikata

Gera odontologijos klinika – laimingas žmogus

dantys

Visi puikiai supranta, kad rūpintis savo dantukais reikia, kadangi tik taip jie bus gražūs ir sveiki. Tiesa, galbūt verta paminėti tai, kad reikia rūpintis ne tik savo dantukais, tačiau ir visa burnos ertme. Ant liežuvio ir žandų, taip pat ir gomurio, kaupiasi labai daug nešvarumų, bakterijų, kurios reikalauja dėmesio ir tuo pačiu prisideda prie to, kad bendra žmogaus burnos ertmės būklė labai blogėja.

Paskutiniai tyrimai rodo, kad žmogaus burnos ertmės problemos sukelia labai daug problemų ir kitiems organams, tad vis daugiau susiranda kokybiškas privačias klinikas, kurios tikrai suteiks kokybiškas paslaugas ir pilnai patenkins žmonių poreikius užtikrinant, kad dantukai bus gražūs ir sveiki.

Geriausios klinikos paieškos

Norėdami būti tikras, kad Jūsų dantimis bus tinkamai pasirūpinta – turite susirasti pačią geriausią kliniką, kurioje atliekamos kokybiškos paslaugos. O klinikų pasirinkimas šiuo metu tikrai labai platus, tad ieškodami tokios, kurios paslaugos Jums atrado pačios geriausios – įvertinkite kelis kriterijus, kurie dažniausiai labai supaprastina paieškas. Norėdami padėti rasti tai, kas geriausia – nurodome kriterijus, kurie garantuoja kokybę.

Visi kriterijai yra svarbus, tačiau kiekvienam žmogui svarbūs vis kiti, tad kuo daugiau variantų palyginsite – kuo tikresnis galite būti, kad galiausiai rasite tai, kas Jums labiausiai tinka.

  • Žinoma, visada verta skaityti kitų žmonių įvairiuose forumuose paliktus atsiliepimus, kurie gali padėti susidaryti nuomonę, kokios tiksliai kokybės paslaugos yra suteikiamos.
  • Taip pat reikia įvertinanti ne tik kokios kokybės, tačiau apskritai kokios paslaugos yra suteikiamos. Nuo burnos higienos iki protezavimo. Ko reikia Jums?
  • Daugeliui žmonių kainoraščiai yra svarbus kriterijus, galintis padėti tinkamai pasirinkti ir apsispręsti, kurios klinikos paslaugos Jums labiausiai tinka ir kurios atrodo geriausios. Kadangi dabar dažniausiai visa info pateikiama internete – nesugaišite daug laiko lygindamas ir vertinamas.
  • Suprantama, kad būtinai verta pasidomėti, kokiomis medžiagomis darbai atliekami ir kokie padeda užtikrinti kad dantukai bus puikiai sutvarkyti ir žmogui paprasčiausiai nebereikės kreiptis į gydytoją.

Geriausios klinikos paieškos reikalauja žinių tačiau galiausiai radus tai,, kas jums puikiai tinka – kiksite patenkintas. Paieškos paprasčiausiai atsipirks.

Pasiruošimas apsilankymui

Jeigu reguliariai lankysitės pas profesionalą, tokiu atveju galite nepergyventi, kad jūsų dantukai atsidurs tokioje būklę, kad paprasčiausiai reikės labai daug pagalbos norint, kad jie bė atrodytų puikiai. Geriausia lankytis yra vieną kartą per pusę tokiu, atveju atveju tikrai neatsiras labai daug problemų. Taip pat siūlome nepamiršti, kad einant pas specialistą reikia išsivalyti dantukus ir tuo pačiu nevalgyti nieko, kas galėtų sukelti labai nemalonų burnos kvapą. Iš vakaro tikri nevartokite alkoholi ir tuo pačiu nerūkykite, kadangi tokie kvapai jaučiasi ir sukelsite diskomfortą profesionalui. Taigi, ėjimas pas specialistą nereikalauja jokio specifinio pasiruošimo, tad jeigu gerbiate savo odontologą – turite ateiti kuo švaresniais dantukais, kad būtų galima paprasčiau juos apžiūrėti ir tuo  pačiu, kad medikas pakaktų, kokie turėtų būti tolimesni Jūsų žingsneliai, kad galiausiai skirtas laikas atsipirktų ir paprasčiausiai dantukai atrodytų puikiai. O kuo daugiau dėmesio jiems skirsite – tuo ramesnis galite būti, kad galiausiai bet kokia problema bus išspręsta.

Šiais laikais, net kai yra labai platus priemonių pasirinkimas, daugelis žmonių dantukų priežiūrai skiria per mažai dėmesio. Taigi, labai svarbu apgalvoti, kokios priemonės gali padėti pasiekti rezultatą ir tuo pačiu naudoti jas reguliariai. Svarbiausia – dėmesys ir tokiu atveju daugiau visa kita bus tik priedas.

 

Sveikata

Kodėl svarbu mokyti vaiką pirmųjų dantukų priežiūros?

odontologaiBalti ir gražūs dantys yra tikra žmogaus puošmena, bet svarbiausia, kad dantys būtų sveiki, nes nuo to didele dalimi priklauso asmens gyvenimo kokybė. Tikriausiai nerastume nė vieno žmogaus, kuris nenorėtų išvengti to jausmo, kai staiga pradeda labai stipriai skaudėti dantį. Tačiau, dažniausiai skausmas didėja po truputį, tik žmonės vis delsia ir atidėlioja vizitą pas dantų gydytoją. Jei norime išvengti bet kokio dantų skausmo, mums tereikia kas kelis mėnesius profilaktiškai pasitikrinti dantų būklę, kurią įvertinę odontologai atliks tai, ką reikia. O mums vėliau neteks dideliais kiekiais gerti nuskausminamųjų vaistų.

Profilaktinis burnos higienos ir dantų priežiūros patikrinimas mums neturėtų sukelti kažkokių baimių, nes taip mes galime užkirsti kelią didesnėms problemoms. Gal mūsų tėvai ar seneliai viso to nemokė, tačiau mes turėtume pasistengti to išmokyti savo atžalas. Kuo ankstesniame amžiuje pradėsime vaiką mokyti taisyklingos burnos higienos ir dantukų priežiūros, tuo didesnė tikimybė, jog vaikas ateityje turės mažiau problemų dėl jų būklės, neteks patirti didelės nervinės įtampos lankantis pas odontologus, dantų gręžimo, plombavimo ar net netekimo, kas sutrikdytų taisyklingą sąkandį ir sukeltų skrandžio problemas.

Rūpintis vaiko burnos higienos ir dantų priežiūra reikia nuo pačių pirmųjų dantukų išdygimo, tačiau tėvai jau anksčiau turėtų pradėti domėtis vaikų dantų priežiūra. Išdygus pirmam ir antram dantukui, reikėtų juos valyti su marle du kartus per dieną. Svarbu atkreipti dėmesį į vaiko mitybą, kuri turėtų būti tinkamai subalansuota. Nuo mažens tikrai labai nepatartina vaikams duoti gerti gėrimų su saldikliais, valgyti saldumynų, nes tai pažeis dar gerai nesusiformavusius vaikų dantukus. Nors vis dar gajus požiūris, jog nereikia rūpintis vaikų pieniniais dantukais, nes jie vis tiek iškrinta, tačiau, tėvai čia labai suklysta. Visų pirma, tinkamai nesirūpinant pirmaisiais dantukais didėja rizika atsirasti ėduoniui, antra, jei pieniniais dantukais bus nesirūpinama, vaikas manys, jog nereikia rūpintis ir nuolatiniais. Taip vaikui nesusiformuos taisyklingi burnos higienos ir dantų priežiūros įpročiai.




Kai vaikui išdygsta keturi dantukai, jau reikia įsigyti švelnių šerelių dantų šepetuką ir vaikišką pastą. Dantukus reikėtų valyti du kartus per dieną, žinoma, tėvai turėtų padėti savo atžalai, nes vaikučiai dar gerai to nemoka. Be to, tuomet jau reikėtų apsilankyti pas dantų gydytoją, kad jis apžiūrėtų, ar viskas yra gerai, ar dantukai auga taisyklingai. Profilaktiškai pas odontologą reikėtų apsilankyti kas 3-6 mėnesius. Tai ne tik padės išvengti dantukų skausmo, bet leis vaikui jausti, kad odontologai yra geri dantukų draugai ir gali padėti išvengti nesmagių bėdų.

Jei norime, kad vaikas įprastų rūpintis savo dantukais, turime rodyti tinkamą pavyzdį, nes mažieji visko mokosi iš suaugusiųjų. Todėl svarbu, kad viską, ką sakote daryti vaikui, atliktumėte ir Jūs, kalbama ne tik apie dantų priežiūrą, bet ir apsilankymus pas dantų gydytoją. Vaikai iš prigimties yra smalsūs, todėl galime paskatinti jų domėjimąsi dantukų priežiūra. Galime leisti vaikui išsirinkti  dantų šepetėlį, pastą, kuri skirta tokio amžius vaikui, taip pat galima nupirkti smėlio laikroduką, kuris nurodytų, kiek laiko vaikas turi valyti dantukus. Dabar yra daug išmaniųjų telefonų su programėlėmis, kurios leidžia Jūsų vaikui dantukus valyti kartu su žaismingais gyvūnėliais (pvz., daugeliui gerai žinomu katinuku Tom’u).

Žinoma, šie įpročiai turėtų tapti Jūsų vaikučio kasdienybe ir nesukelti jam nepatogumų. Sudominti vaikus nesunku, nes mažiesiems viskas įdomu, yapč tai, kas nauja. Tačiau, reikia įdėti pastangų, jog tas susidomėjimas peraugtų tik į teigiamą patirtį ir vaikui susiformuotų taisyklingi burnos higienos ir dantų priežiūros įpročiai.