Sveikata

Stuburo disko išvarža – liga, diagnozuojama vis dažnesniam pacientui

Stuburo disko išvaržos simptomai Dėl sveikatos sutrikimų į medikus kreipiasi vis jaunesnio amžiaus žmonės. Tai, kas anksčiau buvo vadinama senatvine liga, šiandien vis dažniau diagnozuojama vidutinio amžiaus pacientams ar net paaugliams. Stuburo disko išvarža – vienas iš tokių sutrikimų, neigiamai įtakojantis viso gyvenimo kokybę. Kaip ir bet kokios ligos atveju, gydymas, norint išvengti rimtesnių pasėkmių, turi būti pradėtas kaip įmanoma anksčiau.

Nutikus kokiai nors traumai, tuoj pat skubama susirūpinti, ar stuburas nenukentėjo – pastarojo svarbą žinome visi. Šis atlieka krūtinės ląstos, pilvo organų, galvos atramos funkciją bei apsaugo nugaros smegenis, iš kurių nerviniai impulsai keliauja į galūnes ir vidaus organus. Stuburą sudaro slanksteliai ir tarpslanksteliniai diskai, o šiuos – kremzlinis žiedas ir skysčio kupinas branduolys. Dėl šio branduolio gebėjimo keisti forma, stuburas išsiskiria didele keliamaja galia.

Stuburo disko išvaržos simptomai   – tai būsena, kai įplyšta kremzlinis žiedas, o branduolys išsiveržia į išorę, tad spaudžiami nugaros bei kiti susiję nervai. Kokie simptomai įspėja apie užklupusią stuburo disko išvaržą?

  • skausmas ar tiesiog diskomfortas stuburo, kaklo, krūtinės, sėdmenų, galūnių srityje;
  • galvos svaigulys;
  • judėjimo sutrikimas;
  • šlapimosi ar tuštinimosi sutrikimai.

Kai kuriais atvejais simptomai tokie ryškūs, jog „suriečia” net patį stipriausią, tačiau pasitaiko ir tokių, kurie iš pradžių tyko nepasireikšdami ir tik vėliau smogia visa jėga.

Stuburo disko išvarža – sveikatos sutrikimas, kurį gali įtakoti daugybė veiksnių.

  • Genetinis paveldimumas.

Tėvai ir seneliai, patys to nenorėdami, gali mums padovanoti gausią ligų „puokštę”. Stuburo problemos – viena tokių ligų. Žinojimas, jog šeimoje yra paplitęs šis negalavimas, turėtų būti signalas, jog reikia į kiekvieną požymį, bylojantį apie galimą disko išvaržą, žiūrėti tarsi pro padidinamąjį stiklą bei įspėjimas „nespjauti” į rekomenduojamas prevencines priemones.

  • Amžiaus įtaka.

Bėgantys metai natūraliai veikia visą žmogaus organizmą, stuburas – ne išimtis. Blogiausia, ką mes galime padaryti – sėdėti sudėję rankas ir su baime laukti, kol, atėjus senatvei…subyrėsime. Pereikime prie sekančio punkto ir skrupulingai į jį įsigilinkime.

  • Gyvenimo būdas.

Senatvė – mūsų praėjusio gyvenimo atspindys. Daugybės ligų galima išvengti, jei vadovausimės keliais elementariais patarimais. Blogiausias gyvenimo palydovas – pasyvus gyvenimo būdas. Sportinė veikla turi tapti rutinos dalimi. Tiesa, šis medalis turi dvi puses: netaisyklingai atliekami pratimai bei persitempimas gali sąlygoti stuburo problemas.

  • Kitos priežastys.

Stuburo disko išvarža gali būti sąlygota patirtų traumų, operacijų, tam tikrų ligų ir kitų individualių faktorių.

Šiandien pacientams, kankinamiems stuburo problemų, siūloma daugybė modernių gydymo metodų. Įvertinus ligos progresą, paskiriamas atitinkamas medikamentinis gydymas, masažo kursai, specializuotos mankštos ar kitos procedūros, esant sudėtingesnei būklei, vienintele išeitimi tampa operacija.